more_horiz

Kobieta w roli ambasadora. Anna Maria Anders o życiu na emigracji i misji we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 13:30
- We Włoszech pracuje obecnie ok. 120 tys. Polaków, z czego 70 proc. to kobiety - powiedziała w audycji Polskiego Radia 24 Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, działaczka polonijna, córka gen. Władysława Andersa.
Anna Maria Anders podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino
Anna Maria Anders podczas uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte CassinoFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum

Anna Maria Anders od 2018 roku jest ambasadorem Polski we Włoszech. W rozmowie z Anną Popek opowiedziała, na czym polega jej codzienna praca w placówce dyplomatycznej. Przyznała, że we Włoszech występuje w dwóch rolach - szefowej polskiej misji, ale także córki gen. Władysława Andersa. - To jest istotne we Włoszech, gdzie wszyscy znają nazwisko Anders i wszyscy pamiętają II Korpus Polski - podkreśliła.

Przyznała, że niezwykle ważne są spotkania, które w czasie pandemii były utrudnione. - Staram się jeździć po kraju, żeby spotykać się z Polonią - powiedziała pani ambasador. Dodała, że we Włoszech pracuje obecnie ok. 120 tys. Polaków, z czego 70 proc. to kobiety. - Są one nie tylko matkami, które bardzo popierają kulturę polską i zależy im na tym, żeby dzieci mówiły po polsku, ale są również przedsiębiorcami - opowiadała Anna Maria Anders. 

Czytaj także:

Przyznała, że czasami Włosi sami się przyznają do tego, że nie do końca wiedzą, skąd Polacy wzięli się w ich kraju, i opowiedziała, jak ambasada popularyzuje wiedzę na temat Polski.

W audycji Anna Maria Anders wspominała swojego ojca i jak zaczęła coraz bardziej doceniać jego postawę i dorobek. - Żałuję, że nie zadałam mu tych pytań, które dzisiaj bym mu zadała. Wiedziałabym więcej - przyznała w rozmowie. Wspominała także swoją mamę Irenę, o której mówiła jako o "ikonie".

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
23:34 PR24_mp3 2022_02_09-23-36-12.mp3 Anna Maria Anders o pracy na misji w placówce dyplomatycznej i życiu na emigracji (Między nami kobietami/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Między nami kobietami

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Anna Maria Anders

Data emisji: 09.02.2022 r.

Godzina: 23.36

st

Zobacz także

Zobacz także