X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Film "Hiacynt". Adamski: "cop movie" w mundurach milicyjnych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 14:20
- Odebrałem ten film jako czysto gatunkowy, jako "cop movie", ale w mundurach milicyjnych. To jest film o komunizmie i zbrodniach tamtego okresu, ale bardziej przypomina mi "Jacka Stronga" - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzowali film "Hiacynt" w reżyserii Piotra Domalewskiego. 
Audio
  • Łukasz Adamski i Piotr Gociek o filmie "Hiacynt" (Nakręceni)
Kadr z filmu Hiacynt
Kadr z filmu "Hiacynt"Foto: mat. prasowe/Bartosz Mrozowski

Fabuła filmu osnuta została wokół głośnej akcji "Hiacynt" przeprowadzonej przez aparat bezpieczeństwa przeciwko homoseksualistom w schyłkowym PRL - w latach 1985–1987. Zatrzymywano ich, prowadzono brutalne przesłuchania, zakładano przesłuchiwanym teczki, tzw. karty homoseksualistów, a nade wszystko kompromitowano, zwykle rujnując kariery i życie rodzinne. Represje, szantaże, zatrzymania… W to wszystko wpisany jest rodzinny dramat syna – sierżanta milicji (Tomasz Ziętek) i ojca – pułkownika SB (Marek Kalita). 

forum-0629888512 film Żeby nie było śladów 1200.jpg
"Żeby nie było śladów". Reż. Jan P. Matuszyński: to film, w którym każdy może się przejrzeć

Piotr Gociek podkreślił, że pamięta tamte czasy. - W pewnym momencie "człowiek honoru" Czesław Kiszczak zlecił swoim podwładnym zbieranie informacji na temat homoseksualistów. Chodziło o to, by następnie szantażem wyciągać od tych ludzi informacje na temat opozycji, cel był czysto polityczny. Służba Bezpieczeństwa bardzo często takimi hakami obyczajowymi próbowała też szantażować księży. Ten, który nie dawał się szantażować, bardzo często ginął w niejasnych okolicznościach - powiedział krytyk i publicysta.  Zwrócił również uwagę, że homoseksualiści w PRL byli traktowani jak podludzie. - Domalewski świetnie to pokazuje. W dialogach pomiędzy milicjantami i zatrzymanymi jest wiele prawdy historycznej - zauważył Gociek. 

Natomiast zdaniem Łukasza Adamskiego mamy do czynienia z filmem gatunkowym. - Odebrałem go jako "cop movie", ale w mundurach milicyjnych. To jest film o komunizmie i zbrodniach tamtego okresu, ale bardziej przypomina mi jednak "Jacka Stronga" - tłumaczył Adamski. - Najlepszy epizod tworzy Tomasz Schuchardt, nawet na miarę Oscara. Gra chama, brutala i prostaka milicjanta. Jednak w jednej ze scen wychodzi z niego ludzkie oblicze - dodał.

Posłuchaj
22:45 PR24 2021_10_14-22-06-13.mp3 Łukasz Adamski i Piotr Gociek o filmie "Hiacynt" (Nakręceni)

Za scenariusz do filmu "Hiacynt" Marcin Ciastoń otrzymał nagrodę na 46. FPFF w Gdyni.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"
Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 22.06

PR24

Czytaj także

"To jego najlepszy film od lat". Piotr Gociek o "Small World" Patryka Vegi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:54
- Mam silne przekonanie, że ten film nie spełnia obietnicy, którą pokazano go w zwiastunie. Zgadzam się jednak z tymi, którzy mówią, że jest to najlepszy film Patryka Vegi od lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, która wraz z Łukaszem Adamskim przyjrzał się tej produkcji.
rozwiń zwiń