"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach

2020-03-15, 14:30

"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach
Kadr z filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Foto: Jarosław Sosiński/mat. promocyjne

- Nowa produkcja Jana Komasy stała się ofiarą globalizacji - zwracał uwagę Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna). - Stał się ofiarą kinowej rzezi, jaką spowodował koronawirus - dodał. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i dr Janusz Janowski (ZPAP).

Posłuchaj

"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach (Aria czy barbaria?)
+
Dodaj do playlisty
  • W audycji m. in. o tym dlaczego nowy film Jana Komasy stał się ofiarą globalizacji
  • Dlaczego elity podzieliły się na "dwa plemiona"?
  • Kulturalny "must have" na najbliższy czas, który powinniśmy spędzić bez wychodzenia z domu

Powiązany Artykuł

hejter plakat mat pras-1200.jpg
"Sala samobójców. Hejter". Do kin wchodzi nowy film Jana Komasy

W najnowszym odcinku audycji Magdaleny Piejko "Aria czy barbaria" o wszystkim najważniejszym, co wydarzyło się w tym tygodniu w świecie kultury, a także specjalny kulturalny pakiet na przetrwanie najbliższego czasu, czyli co ciekawego zobaczyć bez wychodzenia z domu.

[W POPRZEDNIM ODCINKU] >>> 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. "Władze Warszawy powinny ten konkurs ogłosić kilka lat temu"

W pierwszej części audycji na tapet poszedł najnowszy film Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter". To druga część nagrodzonego Srebrnymi Lwami filmowego hitu reżysera z 2011 roku. Tym razem reżyser wziął na celownik mroczną stronę mediów społecznościowych. Producenci zapowiadają obraz jako cyber-thriller, będący współczesną wersją "Romea i Julii" i uniwersalną opowieścią o miłości, która przeradza się w hejt.

Goście audycji zwracali uwagę na to, że film w pewnym sensie stał się ofiarą globalizacji. - Przez pierwszy weekend obejrzało go 150 tysięcy osób i zobaczyłoby go pewnie więcej. Ten film stał się jedną z ofiar, oczywiście nie najtragiczniejszą, kinowej rzezi, jaką spowodowała epidemia koronawirusa - wskazywał dr Łukasz Jasina.

Powiązany Artykuł

Komasa 1200 free.jpg
"Sala samobójców. Hejter". Nowy film Jana Komasy

"Nowy film Komasy to wysoki poziom"

Dr Łukasz Jasina ocenił nowy film Jana Komasy jako wybitny. - Może nie tak jak "Boże ciało", ale na wysokim poziomie. Obraz pokazuje to, w czym Jan Komasa jest bardzo dobry, czyli łączy analizę współczesności z bardzo głębokim spojrzeniem filozoficznym i z bardzo dobrą realizacją filmową czegoś, co będzie dobrze postrzegane przez publiczność, która takich filmów poszukuje - mówił.

- Czy ten film coś w nas zmieni? Nasz kraj jest ofiarą hejtu, m.in. w internecie, od wielu lat. Być może będzie tak, że pod wpływem kwarantanny na światową skalę nastąpi jakieś wielkie przewartościowanie. Jesteśmy na początku tego procesu - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Film "Boże ciało" Jana Komasy z jedenastoma Orłami

Z kolei dr Mikołaj Mirowski podkreślał, że film można rozpatrywać na trzech płaszczyznach. - To jest i thriller, i moralitet, jak i ważny głos na temat walki klasowej, która toczy na świecie. Ten obraz świetnie dopełnia wątki, z którymi mieliśmy do czynienia w takich produkcjach jak "Joker" czy oscarowy "Parasite" - wyjaśniał.

Powiązany Artykuł

Oscary shutt-1200.jpg
Dr Mikołaj Mirowski: "Parasite" jest filmem niezwykłym, zasłużenie wygrał Oscara

"Elity podzieliły się na dwa plemiona"

Dr Janusz Janowski przytoczył wykład prof. Andrzeja Nowaka sprzed trzech lat. - Wykład nosił tytuł "Światowa wojna domowa" i osnuty był na analizie książki wybitnego niemieckiego historyka idei Reinharta Kosellecka "Krytyka i kryzys. Studium patogenezy świata mieszczańskiego". Autor tej książki zastanawia się dlaczego to elity społeczne, które od kilkuset lat dominują rzeczywistość i narrację zarówno historyczną, jak i ideową, doszły do momentu, w którym doszło do podważenia wytworzonych przez nie paradygmatów - opowiadał rozmówca Magdaleny Piejko.

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że Koselleck starał się ujawnić genezę powstania takich elit. - Powstały dwa plemiona. Jedno odwołuje się do uniwersalizmu, obiektywizmu prawdy, z kolei drugie całkowicie spartykularyzowało prawdy, które wg nich są tylko cząstkowe, należą tylko do kreślonych dziedzin. To powoduje, że te cząstkowe ujęcia rzeczywistości zawsze są w konflikcie z ujęciem ogólnym, z ujęciem uniwersalistycznym - tłumaczył dr Janusz Janowski.

- W tym kontekście nie ma płaszczyzny do uzyskania głębokiego wspólnego porozumienia, które może w tym wypadku być powierzchniowe, naskórkowe, tylko w pewnych sferach - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Box office - „Sala samobójców. Hejter” liderem

NIE PRZEGAP! W drugiej części audycji goście przedstawili swoje "propozycje bez wychodzenia z domu", dla tych, którzy objęci są kwarantanną.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna), dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski), dr Janusz Janowski (ZPAP)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 20.06

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej