X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Aria czy barbaria". Seriale jako narzędzie kształtowania polityki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 21:45
- "Babylon Berlin" bardzo dobrze pokazuje, jak ta najliberalniejsza metropolia świata stała się nagle siedzibą najgorszych zbrodniarzy. To dobrze zrobiony serial, ale to historia Niemiec przefiltrowana przez nasze wyobrażenia, Berlin był w latach 20. ubiegłego wieku nieco bardziej skomplikowany - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, krytyk filmowy. W audycji dyskutowali również Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego), Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Kadr z serialu Babylon Berlin
Kadr z serialu Babylon BerlinFoto: mat prasowe

Zdaniem Hanny Radziejowskiej seriale są bardzo okazją, by poprzez nie zobaczyć pewne sposoby opowiadania czy rozumienia tożsamości czy historii.

Kinomaseczki.jpg
Akcja "Wracamy do kina". Dyrektor TVP Kultura 2: to walką o kulturę

- Pełnią funkcje współczesnej powieści, często stają się nawet częścią naszego życia. Seriale niosą rożne spojrzenia na historię XX wieku, ale można dostrzec pewne motywy, przez opowieść o historii opowiada się także o tym co tu, i teraz. - zaznaczyła.

Posłuchaj
21:39 _PR24_AAC 2020_07_04-20-07-12.mp3 040.07.2020 Aria czy barbaria? cz. 1

Łukasz Jasina stwierdził, że seriale wymknęły się spod kontrolnego parasola telewizji, stały się esencją platform cyfrowych. - Zawsze wywoływały dyskusje społeczne i nadal są ważnym elementem budowania świadomości. Seriali można użyć w kształtowaniu polityki historycznej i są bardzo ważnym elementem myślenia społecznego, to widać choćby w traktowaniu przez różne platformy cyfrowe kwestii LGBT. Ciągle jednak bardziej łączą niż dzielą - przyznał krytyk.

Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2020_07_04-20-34-25.mp3 040.07.2020 "Aria czy barbaria?" cz. 2 

Mikołaj Mirowski zwracał uwagę, że seriale od lat pełniły na całym świece rolę kulturotwórczą, starały się kreować politykę historyczną czy politykę pamięci. - Taką produkcją były m.in. "Polskie Drogi", które zrobiły furorę opowiadając o okresie okupacji niemieckiej. Była to pewna wersja historii, można tu wspomnieć też o "Stawce większej niż życie" czy "Czterech pancernych" - przypominał.

- Warto zwrócić uwagę na "Babylon Berlin",  który choć opowiada o końcu Republiki Weimarskiej i rodzącym się nazizmie, to jest przetransformowany prze okulary współczesnych Niemców, bohaterami są liberałowie, obrońcy Republiki Weimarskiej - stwierdził gość audycji.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"

ProwadzącyMagdalena Piejko

Goście: Hanna Radziejowska, Łukasz Jasina, Mikołaj Mirowski

Data emisji: 04.07.2020

Godzina emisji: 20.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Online, czyli kultura w czasach epidemii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 22:25
- Na przeniesieniu kultury do internetu najbardziej tracą sztuki wizualne. Kino jest sztuką "płaską", możemy je podziwiać na ekranach monitorów. Przeniesienie rzeźby i malarstwa do sieci nie jest już tak oczywiste - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska, wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Gośćmi byli również dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski oraz filmoznawca dr Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w kinie? Przełożony "Tenet", "Erotica 2022", pożegnanie Schumachera

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 16:20
- Premiera najnowszego filmu Christophera Nolana miała być testem, czy publiczność jest gotowa, by wrócić do kin po czasie izolacji. Już wiadomo, że premiera "Tenet" znów została przełożona - tym razem na 12 sierpnia 2020 roku - mówi Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń