more_horiz

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 22:13
- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.
Jóżef Piłsudski
Jóżef PiłsudskiFoto: NAC

Zdaniem Wojciech Tomczyka w okresie PRL wymyślano na temat II RP wszystko to, co najgorsze, w tym totalitaryzm. - Nie było to specjalnie logiczne, bo PRL była państwem totalitarnym. Najtrwalszym i pokutującym do dziś jest mit domku z kart. Była nawet taka sztuka i film, to określenie przylgnęło do II RP. W gruncie rzeczy to "sezonowe państwo" upadło po czterech tygodniach wojny. Pomijano przy tym fakt, że na Polskę napadli także Sowieci, że to dwa totalitaryzmy zmiotły Polskę. Nie mieliśmy szans, żadne państwo by tego nie wytrzymało. Jeśli takowy istnieje, to tyle nam zostało z dorobku myślowego PRL - powiedział dramaturg i scenarzysta.

Posłuchaj
23:14 aria1.mp3 Etos II RP. (Aria czy barbaria cz.1)

 

Prof. Andrzej Szczerski zauważył, że w latach 90. powtarzano mity z PRL na temat II RP. - Opierały się nie stwierdzeniach, że niepodległość nam się nie udała pod względem społecznym, że nie było sukcesów geopolitycznych i dlatego doszło do klęski we wrześniu 1939 roku. Natomiast  kultura tamtego okresu miała być wtórna wobec światowych trendów.  Do dziś to pokutuje. Zaskakujące jest jak bardzo mówi się o tamtych czasach z lekceważniem "starali się, ale im nie wyszło" - stwierdził gość Polskiego Radia 24. 


Instytut.jpg
Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . "Łączą nas ponadczasowe wartości"

 

Natomiast dr Mikołaj Mirowski podkreślił, że na dyskusję o II RP nakłada się też fakt, że w latach 90. historia nie była modna. - II RP była idealizowana, ale nie spierano się o to. Dziś możemy odrzucić ideologię rodem z PRL i kalkę III RP. Możemy przyjrzeć się trudnościom z jakimi to państwo się mierzyło i docenić ogromy dorobek tamtych czasów - powiedział historyk. Podkreślił, że II RP jest ostatnim suwerennym państwem w naszej historii do którego możemy się odwołać z czystym sumieniem. 


Posłuchaj
24:17 aria2.mp3 Etos II RP (Aria czy barbaria cz. 2)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta), prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie),  dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 08.08.2020
Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem