X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wielka dama pod każdym względem". Wspomnienie o Lidii Lwow-Eberle

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 21:04
- Warto pamiętać o niej jako o osobie, która swoją postawą, swoim życiem wskazywała, jak należy się zachować godnie w życiu, żeby nie tylko je przeżyć, ale żeby miało wiele wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski na temat zmarłej niedawno Lidii Lwow-Eberle. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także Małgorzata Gosiewska i Mikołaj Mirowski.
Lidia Lwow-Eberle
Lidia Lwow-EberleFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Kilka dni temu zmarła Lidia Lwow-Eberle, sanitariuszka w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, prywatnie jego narzeczona. Była znana w konspiracji pod pseudonimem "Lala".

pap_20130822_0CU Lidia Lwow 1200 czb.jpg
Zmarła Lidia Lwow-Eberle. Była symbolem walki o wolność. Posłuchaj jej wspomnień

- Zawsze pełna wdzięku, zawsze umalowana, korale, pierścionki, delikatne ruchy dłoni - wspominał Lidię Lwow-Eberle Arkadiusz Gołębiewski. - Odkąd pamiętamy, zawsze była z nami. Wiedzieliśmy, że była osobą starszą, osobą, która bardzo dbała o swoje zdrowie, ale kiedy kiedy było trzeba, to przyjmowała zaproszenia, żeby wzbogacić swoją osobą ważne wydarzenia - opowiadał na antenie Polskiego Radia 24. Wspomniał, że "Lala" brała udział m.in. w Festiwalu NNW.


Posłuchaj
21:50 _PR24_AAC 2021_01_09-20-06-34.mp3 Wspomnienie Lidii Lwow-Eberle (PR24/Aria czy Barbaria?)

 

Gołębiewski wielokrotnie podkreślił "wielką radość" ze spotkań z Lidią Lwow-Eberle. - Była naszą gwiazdą - stwierdził. - Był to wyjątkowy przywilej, że możemy się spotkać z tą osobą - powiedział Gołębiewski. Zwrócił również uwagę na to, że Lidia Lwow jest często wspominana jako wielka miłość mjr. Łupaszki, ale to przede wszystkim żołnierz Podziemia Niepodległościowego.

Czytaj także:

Z kolei Małgorzata Gosiewska wspominała herbatę przygotowaną przez Lidię Lwow-Eberle. - Nigdy w życiu nie zapomnę herbaty, którą podała w pięknych filiżankach, długo parzoną w sposób elegancki, bo to była wielka dama pod każdym względem - mówiła gość Polskiego Radia 24.

W drugiej części audycji rozmawiano o filmach na temat Żołnierzy Wyklętych i o nadchodzących premierach dzieło o tej tematyce. - Jest wiele tematów, które zasługują na genialne filmy, które pokażą młodemu pokoleniu właściwe wzorce - zwróciła uwagę Małgorzata Gosiewska.


Posłuchaj
25:31 _PR24_AAC 2021_01_09-20-32-59.mp3 Filmy o tematyce Żołnierzy Wyklętych (PR24/Aria czy Barbaria?)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: Małgorzata Gosiewska, Mikołaj Mirowski, Arkadiusz Gołębiewski
Data emisji: 09.01.2020
Godzina: 20.06

itom

Czytaj także

"Nazywano go Czortem w okularach". Historyk o Czesławie Zajączkowskim, Żołnierzu Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:45
- Czesław Zajączkowski to legenda, straceniec walczący na terenie Kresów Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fenomen wzrastania z niewoli ku niepodległości". Prof. Żaryn o zmianie podejścia do Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:04
- Polska historiografia między latami 90. XX wieku, gdy dopiero zaczęliśmy się zajmować tematem Żołnierzy Wyklętych, a dniem dzisiejszym, jest skrótem naszej umiejętności przeobrażania się z narodu niewolników w naród ludzi wolnych, zainteresowanych rozpoznaniem własnych bohaterów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn. 
rozwiń zwiń