more_horiz

"Był też wybitnym aktorem dramatycznym, nie tylko komediowym". Wspomnienie o Krzysztofie Kowalewskim

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 21:01
- Krzysztof Kowalewski zagrał w niezliczonych ilościach filmów i w wielu wybitnych przedstawieniach teatralnych - wspominał na antenie Polskiego Radia 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk i publicysta.
Krzysztof Kowalewski
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Przypomniał m.in. debiut Kowalewskiego. - To jest rok 1960 i mało kto wie, że Krzysztof Kowalewski zadebiutował w Krzyżakach Aleksandra Forda. Był to epizodzik. Grał tam łucznika krzyżackiego - powiedział Mirowski, zaznaczając przy tym, że "to formalnie był jego pierwszy film".

Krzysztof Kowalewski 1200 forum.jpg
"Nikt tak jak on nie potrafił patrzeć na świat". Dyrektor Teatru Polskiego Radia o Krzysztofie Kowalewskim


- W roku 1974 Krzysztof Kowalewski gra w Potopie rolę Rocha Kowalskiego, który dał się upić przez Zagłobę i dzięki temu Zagłoba oswobodził swoich kompanów i wiele lat później w roku 1999 Krzysztof Kowalewski gra Zagłobę - mówił Mirowski w Polskim Radiu 24.


Posłuchaj
22:50 _PR24_AAC 2021_02_06-20-05-39.mp3 Wspomnienie o Krzysztofie Kowalewskim (PR24/Aria czy Barbaria?)

 

Zauważył, że "mówi się o Krzysztofie Kowalewskim, że był głównie aktorem komediowym i to jest prawdą, dlatego że był szczególnym aktorem dla Stanisława Barei". - Wystąpił w jego najważniejszych filmach - podkreślił. Wymienił m.in. "Bruneta wieczorową porą", a także "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", jak również film. pt. "Miś". - Zagrał u Barei w kultowym serialu czasów PRL-u, czyli w Zmiennikach - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

- Nie należy zapominać, że Krzysztof Kowalewski był też wybitnym aktorem dramatycznym, nie tylko komediowym. Wystąpił w kilku znaczących teatrach telewizji - zwrócił uwagę Mirowski.


Posłuchaj
23:30 _PR24_AAC 2021_02_06-20-33-17.mp3 Otwarcie galerii w czasie pandemii (PR24/Aria czy Barbaria?)

 

W drugiej części audycji rozmawiano na temat otwarcia galerii sztuki w warunkach reżimu sanitarnego w czasie pandemii.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta), Hanna Wróblewska (dyrektor Zachęty), Andrzej Biernacki (Galeria Browarna), Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 06.02.2021
Godzina emisji: 20.06

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także