more_horiz

"Można ten serial odczytywać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u.". Mirowski o serialu "Osiecka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 21:26
- Nie mam przeświadczenia, że jej twórczość jest bardzo dobrze znana. My znamy najbardziej popularne hity - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Mirowski, komentując serial o Agnieszce Osieckiej. Gośćmi audycji byli również Krystyna Różańska Gorgolewska i Tomasz Zapert. 
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: KW/Forum

Tematem audycji był serial "Osiecka" przedstawiający życie poetki od wczesnej młodości, przypadającej na lata pięćdziesiąte, aż do śmierci, czyli lata dziewięćdziesiąte XX wieku.

Agnieszka Osiecka pap 1200.jpg
Osiecka to fajna dziewczyna

- Dla mnie Agnieszka Osiecka była taką ówczesną pisarką piosenek, może nie disco-polo, ale bardzo popularną, bardzo rozpowszechnioną. Wydaje się, że jest niewspółmiernie gloryfikowana i wyróżniania - powiedziała Krystyna Różańska Gorgolewska. Mikołaj Mirowski wskazał z kolei, że poza najbardziej znanymi utworami, istnieją również te, których wartość poetycką trudno podważyć. - Ona była tekściarką, dość popularną, ale oprócz tego mam utwory jak "Kochankowie z ulicy kamiennej" czy "Białe zeszyty", gdzie ten kaliber poetycki jest absolutnie najwyższych lotów - ocenił. 


Posłuchaj
46:31 _PR24_AAC 2021_01_30-20-06-37.mp3 Mikołaj Mirowski: można ten serial czytać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u ("Aria czy barbaria?/PR24")

 

- Ona nawet znalazła się na czele peletonu mistrzów pióra, nawet przed noblistami, Herbertem, Różewiczem. Ona patronuje szkołom, bibliotekom, teatrom. Jej ranga literacka błyskawicznie rośnie, a ja mam wątpliwości, czy można nazwać ją poetką - wskazał Tomasz Zapert. 

Odnosząc się do samego serialu, Mirowski zwrócił uwagę na jego wartość historyczną. - Można ten serial czytać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u - powiedział. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: Krystyna Różańska Gorgolewska, Tomasz Zapert, Mikołaj Mirowski.
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 20.06

kb

Zobacz także

Zobacz także