X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

T. Elbanowski: "Ratuj maluchy" pozwoliła przedłużyć im dzieciństwo

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 18:37
- Mieliśmy małe dzieci, które rząd i politycy chcieli wysłać przedwcześnie do szkoły, odbierając im wspaniały czas przedszkola. Okazało się, że jest więcej takich rodziców jak my - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Elbanowski, inicjator akcji "Ratuj maluchy". Inicjatywa doprowadziła do zmian w prawie, dających rodzicom wybór co do wieku rozpoczęcia edukacji przez swoje pociechy. 
Audio
  • [9.11.19] Tomasz Elbanowski: akcją "ratuj maluchy" chcieliśmy przedłużyć dzieciom edukację przedszkolną ("Człowiek i jego dzieło"/ PR24)
Przedszkole. Zdjęcie ilustracyjne
Przedszkole. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Tomasz Elbanowski podkreślał, że w mediach brakowało przekazu zgodnego z ich zdaniem. - Zaangażowaliśmy się, zajęliśmy to miejsce i wspólnie z innymi rodzicami działaliśmy na rzecz wydłużenia edukacji przedszkolnej - mówił Tomasz Elbanowski.

żłobek dzieci przedszkole 1200.jpg
Program Maluch+. Ostatni moment na złożenie wniosku, decyzje najpóźniej w styczniu

Chęć ochrony dzieci przed problemami edukacyjnymi

Pytany o pochodzenie tytułu kampanii "Ratuj maluchy", gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że chodzi w nim o to, by nie zabierać dzieciom przedszkola. - Nasz synek wtedy był w przedszkolnej grupie maluchów, stąd to hasło - wyjaśniał.

Przytoczył badania, z których wynika, że rozpoczynanie edukacji gdy dziecko nie ma jeszcze umiejętności długotrwałego trzymania długopisu i jego słuch nie pozwala odróżnić głosek "dzi" od "si", to ponosi porażki na samym początku drogi edukacyjnej, które potem ciągną się za nim.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio Dzieciom: nauka historii przez zabawę

- Do dzisiaj mamy sygnały z poradni psychologicznych, jak i od rodziców, z których wynika, że dzieci, które poszły do szkoły przedwcześnie, cierpią na tym - nawet dzieci bardzo inteligentne - podkreślał Tomasz Elbanowski.

"Kompetencje kluczowe", a język narodowy

Gość Polskiego Radia 24 ocenił też, że w polskich szkołach jest "dużo zagrożeń" dla wychowania patriotycznego. - Na dniach nasz ekspert alarmuje, że "kompetencje kluczowe" Rady Unii Europejskiej, które wprowadzane są w polskich szkołach rugują wychowanie patriotyczne ze szkół. Zgłosiliśmy się z tym do szefa MEN, czekamy na wyznaczenie spotkania - mówił.

pap szkoła do hymnu 1200.jpg
MEN: tysiące uczniów zaśpiewa hymn z okazji Dnia Niepodległości

>>> [CZYTAJ TAKŻE] MEN: prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta"

W jego ocenie, "poważnym problemem w wychowaniu jest to, że dokument wdrażany w polskich szkołach pomija wychowanie patriotyczne i pomija język narodowy". - W 2018 dokument o kompetencjach kluczowych został zmieniony i język narodowy został w domyśle. Jeśli jest w domyśle, to znaczy, że go nie ma, nie jest czymś istotnym w świetle tych dokumentów - dodał Tomasz Elbanowski.

Nie tylko "Ratuj maluchy"

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał też o swoich książkach, które poprzez zabawę i rymowanki uczą dzieci historii.

- To są wierszyki, jakie pozwalają zapamiętać i uporządkować sobie postaci historyczne. Na końcu jest oś czasu. Nie daliśmy żadnych dat, by nie obciążać niepotrzebnie pamięci. Chodzi o bohaterów, historie i wydarzenia - mówił Tomasz Elbanowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Tomasz Elbanowski (inicjator kampanii Ratuj maluchy)

Data emisji: 9.11.19

Godzina emisji: 18.07


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 00:00
– Jeżeli mama mówi po polsku, a tata mówi po angielsku i zakładam, że wzjamenie rozumieją obydwa te języki, dziecko automatycznie będzie także je rozumiało – mówi Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdecydowałbym się na edukację domową?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:00
Domowe nauczanie w Polsce jest możliwe od 1991 roku. Prawo oświatowe pozwala na uczenie dziecka w domu, za zgodą dyrektora szkoły, do której zapisane jest dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w szkole już nie tylko fizyczna. Znamy najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:02
Blisko 50 proc. uczniów doświadczyła wyśmiewania i poniżania. Przemoc szkolna to nie tylko bójki, a najczęściej agresja słowna o różnej formie i skali, rzadziej poszturchiwanie, szarpanie czy bicie - tego na co dzień doświadczają dzieci od swoich rówieśników.
rozwiń zwiń