X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Ostrowski: jesteśmy w awangardzie jeśli chodzi o design

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 19:10
- Jesteśmy w Polsce liderami jeśli chodzi o design, mamy masę wyrobów z bursztynu, a nasi projektanci wyróżniają się na tle świata. Polscy artyści, którzy wzięli bursztyn w swoje ręce, potrafią z nim zrobić cuda – mówił w PR24 Jacek Ostrowski.  
Audio
  • Jacek Ostrowski o bursztynie (Człowiek i jego dzieło)
bursztyn
bursztynFoto: Shutterstock

Gość PR24 mówił, że wzornictwo zaczął studiować bo lubił rysować i szkicować. - Kolega, który zobaczył moje rysunki powiedział żebym coś z tym zrobił i postanowiłem podjąć studia na Politechnice Koszalińskiej w tym kierunku – dodał.

- W 2006 roku dostałem pierwszą nagrodę na Targach Gdańskich, złoty medal za biżuterię z bursztynu, ale jeśli chodzi o bursztyn, to robi się z niego też większe formy np. fotele. Mnie interesuje forma prosta, oparta na kole, kwadracie czy prostokącie - podkreślił. 

Wiele nagród

bursztynek2 1200 radio szczecin.jpg
Mieszkaniec Kołobrzegu znalazł bursztyn ważący pół kilograma. Wiemy, ile jest wart

Tworzy od 20 lat. Kolekcja "4 Wave", będąca nowoczesnym spojrzeniem na biżuterię z bursztynem, zdobyła wtedy Złoty Medal na Targach Amberif w Gdańsku, oraz w 2008 roku I miejsce na Targach Showcase w Dublinie.

Artysta mówił, że jest też autorem awangardowej kolekcji „Twoje kolory”, dedykowanej odważnym kobietom, które lubią przyciągać swoją uwagę ekstrawagancją i eleganckim stylem. Kolekcja cieszy się popularnością na całym świecie, o czym może świadczyć pojawienie się pierścionka Big Ring w sesji zdjęciowej dla niemieckiej edycji magazynu "Vogue".

Sukcesy międzynarodowe

- Redakcja "Vogue" zainteresowała się formą, którą chciała użyć do sesji i to jeden z moich sukcesów. Cierpliwość, wyczucie formy i wyobraźnia – to cechy potrzebne do pracy z bursztynem i nie tylko - mówił Jacek Ostrowski. 

Podkreślił, że bursztyn jest czymś magicznym. - Ten kamień leżał 70 milionów lat nietknięty, a to oznacza, że jest ukryty w nim cały świat – mówił artysta. Dodał, że  bursztyn jest plastyczny o niesamowicie ciepłej barwie, a przy obróbce wydziela wspaniały zapach. Dodatkowo, jak mówił gość PR24, ze względu na to że leżał miliony lat, jest energetyczny.

O przyszłości i celach powiedział, że "lubi je sobie stawiać, ale nie marzy o dziele na miarę bursztynowej komnaty". 


Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jacek Ostrowski
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 18.06

 **************

Polskie Radio 24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szczerski: chcę, aby Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło się na artystów współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:25
- W Polsce po transformacji nie powstał żaden system wsparcia dla sztuki - powiedział w Polskim Radiu 24, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dr Andrzej Szczerski. Dodał, że zmieni się to dzięki ustawie o statusie artysty zawodowego.
rozwiń zwiń