X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 18:29
- Roboty społeczne, wykorzystując sztuczną inteligencję, usprawniają naszą komunikację z komputerem, potrafią z nami rozmawiać i wykonywać polecenia. Mogą znaleźć zastosowanie w domach pomocy społecznej, albo restauracjach - mówił w Polskim Radiu 24 Petros Piotr Psyllos, innowator i informatyk.
Audio
  • Petros Piotr Psyllos: sztuczna inteligencja, jak każda inna technologia, może służyć człowiekowi ("Człowiek i jego dzieło"/PR24)
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję
Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencjęFoto: Antonello Marangi/ Shutterstock

- Myślę, że w ciągu 10-15 lat, takie roboty społeczne się upowszechnią. Uważam, że twórcy technologii i sztucznej inteligencji powinni podążać w kierunku humanizacji technologii, pomagania innym osobom - mówił gość Polskiego Radia 24.

emilewicz 1200.jpg
Sztuczna inteligencja w szkołach. Jest porozumienie resortu rozwoju z Intelem

Jeden z trzydziestu

Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg został uznany przez amerykańskiego "Forbesa" za jednego z 30 największych innowatorów europejskich. Nagrodę otrzymał za całokształt, a w szczególności za zastosowania sztucznej inteligencji. - Przed dwoma laty pracowałem nad algorytmami, które wspierają osoby niewidome w orientacji przestrzennej. Chodziło o to, że sztuczna inteligencja, włożona do pudełka wyposażonego w sensory, mogła opisywać świat przed osobą niewidomą korzystając z tzw. audiodeskrypcji, czyli słownego opisu. Mając słuchawkę w uchu, osoba niewidoma słyszała, jak wygląda jej otoczenie - opowiadał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowatorskie badania przesiewowe jaskry. Sukces polskich specjalistów

Petros Piotr Psyllos mówił też o swoim projekcie Laboratorium Wsparcia Technicznego Człowieka. - W ramach tego laboratorium wykorzystujemy technologię do sprawiania, by świat wokół nas był bardziej dostępny. W ten sposób pomogliśmy osobom, które utraciły mowę. Technologia pozwala na emitowanie ich własnego głosu i ułatwia komunikację z otoczeniem - zaznaczył.

Archipelag metod sztucznej inteligencji

Gość Polskiego Radia 24 ocenił też wyzwania stojąc przed twórcami sztucznej inteligencji. To, co mamy, to skupisko pewnych metod, jak archipelag wysp. Niestety, nie da się tego połączyć, by powstała jedna, uniwersalna, sztuczna inteligencja - ocenił.

W rozmowie także o zagrożeniach, jakie powoduje sztuczna inteligencja, o tym, czy grożą nam sceny jak z "Terminatora" i o tym, czym jest transhumanizm. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Talaga: sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana na polu walki

***

Audycja: "Człowiek i jego dzieło"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Petros Piotr Psyllos (elektronik, programista, freelancer, popularyzator nauki)

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 18.06


mbl

Czytaj także

Dr Maciej Kawecki: mówiąc o rewolucji kwantowej, pamiętajmy o niebezpieczeństwach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:30
- Dzisiaj komputery kwantowe wykorzystywane są głównie w sektorze obronnym. To smutne, że najnowsze technologie wykorzystywane są po raz pierwszy prawie zawsze po to, żeby zabijać - przestrzegał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. - Tak jest dzisiaj z komputerami kwantowymi. Wykorzystywane są po to, żeby łamać różnego rodzaju hasła i zabezpieczenia, przejmować drony - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skan twarzy obowiązkowy przy rejestracji telefonu. To już w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:12
Od początku grudnia 2019 roku Chińczycy, wchodząc w posiadanie nowego telefonu muszą wyrazić zgodę na wykonanie skanu swojej twarzy. Tamtejsze władze mówią o większym bezpieczeństwie, ale obywatele obawiają się inwigilacji i nadmiernej kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy technologia 5G będzie dopalaczem polskiej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 18:00
Prawie 100 tys. nowych miejsc pracy i wzrost PKB o dodatkowe 1,2 proc. – takie będą efekty wdrożenia technologii przesyłu danych piątej generacji 5G w Polsce – wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Accenture we współpracy z Pracodawcami RP.
rozwiń zwiń