more_horiz

Konstanty Radziwiłł: od 2015 r. kolejki w służbie zdrowia są znacznie mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 09:41
- W bardzo wielu dziedzinach sytuacja w ochronie zdrowia się poprawia. Faktem jest również, że w niektórych dziedzinach kolejki są wielokrotnie mniejsze, a gdzieniegdzie nie ma ich wcale, choć oczywiście nie jesteśmy jeszcze na końcu drogi - powiedział w Polskim Radiu 24 Konstanty Radziwiłł, senator PiS. Gościem audycji była również Alicja Chybicka, kandydatka do Senatu z PO-KO.
Audio
  • 26.09.2019 Konstanty Radziwiłł i Alicja Chybicka omawiają sytuację w służbie zdrowia
Konstanty Radziwiłł
Konstanty RadziwiłłFoto: PR24/AK

- Problem polega na tym, że w ramach sieci szpitali każdy szpital powinien mieć nocną i świąteczną pomoc lekarską. Osoby, które zgłaszają się na SOR powinien przywitać wykwalifikowany ratownik lub pielęgniarka systemu, czyli osoba która potrafi ocenić sytuację. Pacjent, który nie jest w nagłej sytuacji powinien być kierowany właśnie na nocną i świąteczną pomoc, co niestety w wielu miejscach się nie dzieje. Jest tak dlatego, że niektórzy dyrektorzy szpitali nie robią tego, co powinni - wyjaśnił były minister zdrowia.

- Wiemy dziś na pewno, że nie chodzi o system, ale o niedbalstwo osób, które powinny udzielić pomocy osobom na miejscu - podkreślił.

Wojna na oddziałach

Alicja Chybicka jest zdania, że sytuacja w służbie zdrowia nie uległa za rządów PiS diametralnej poprawie. - To, co się dzieje na szpitalnych oddziałach ratunkowych przypomina obecnie wojnę. Dla chorych nieprzyjęcie na oddział może nawet oznaczać śmierć. Takich śmierci było bardzo wiele. Jestem rozczarowana, gdyż premier Morawiecki w swoim exposé powiedział, że służba zdrowia będzie priorytetem, a tymczasem nic się w niej nie polepszyło, a wręcz pogorszyło - uważa.

łukasz szumowski pap 1200.jpg
Łukasz Szumowski: szpitale dostały pieniądze na fizjoterapeutów i diagnostów

- Ochrona zdrowia jest jedną z najtrudniejszych dziedzin, ale czas oczekiwania da się skrócić. Wystarczy odtworzyć opiekę popołudniową i świąteczną, która została zlikwidowana i ta sytuacja się zmieni. Trzeba również zwiększyć finansowanie na SOR - dodała.

Zdaniem lekarki "potrzebni są asystenci medyczni, aby odbiurokratyzować służbę zdrowia. Od dawna wprowadza się e-zdrowie i marzę o tym, aby to się dokonało, ale na dzień dzisiejszy tego nie ma".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prof. P. Radziszewski: służbę zdrowia trzeba przygotować do finansowej pomocy

Zwiększone nakłady

Jak zaznaczył Konstanty Radziwiłł, nakłady na służbę zdrowia będą coraz większe. - Pieniądze są niewystarczające i można je jeszcze lepiej wydawać. Trzeba zauważyć jak zachowują się w tej sprawie środowiska polityczne. Jedyny wzrost nakładów na służbę zdrowia w okresie rządów PO-PSL polegał na tym, że w automatyczny sposób składka płacona od wyższych wynagrodzeń rosła z każdym rokiem - powiedział.

morawiecki_sanitarnie1200.jpg
Premier: 500 zł podwyżki dla Służb Sanitarnych od nowego roku

- Od 2016 r. sytuacja odmieniła się radykalnie. W latach 2016-2017 wszystkie nadwyżki budżetowe były przeznaczane na zdrowie. Kierowaliśmy je także na inwestycje i świadczenia zdrowotne. Od 2018 r. obowiązuje ustawa 6 proc., która mówi o tym, że w kolejnych latach nakłady na służbę zdrowia będą coraz większe. Nakłady na ochronę zdrowia przekraczają dzisiaj 102 mld złotych i to jest konkret - twierdzi senator.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Stanisław Janecki

PR24/pkr

____________________ 

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 08:07

Zobacz także

Zobacz także