more_horiz

Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne. Krzysztof Lipiec: to jest nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 08:45
- Donald Tusk poczynił wielki rozjazd od tego, co kiedyś głosiła PO, a co czyni dzisiaj, gdy konkuruje ona z lewackimi środowiskami o w sumie niewielki elektorat. Nie wiem, czy warto, by PO zajmowała taką pozycję na scenie politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Krzysztof Lipiec (PiS), który dyskutował z senatorem Kazimierzem Kleiną (PO).

Sejm odrzucił po pierwszym czytaniu projekt przewidujący legalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Za jego odrzuceniem było 265 posłów - z PiS, PSL, Porozumienia i Konfederacji. Przeciw była Koalicja Obywatelska i Lewica oraz większość posłów Polski 2050.

Kazimierz Kleina komentował wynik głosowania, zwrócił uwagę, że obywatelski projekt nie dostał dopuszczony do dalszych prac w Sejmie, wbrew wcześniejszym deklaracjom partii rządzącej. - Jestem, jak wielu posłów PO, przywiązany do kompromisu ws. aborcji, który był efektem działania polityków w 1993 roku. To było najlepsze rozwiązanie, choć krytykowane przez każdą ze stron sporu politycznego, przez wiele lat dobrze służyło Polsce, rodzinie i dzieciom - stwierdził.

- Kompromis aborcyjny, który został zniszczony przez tzw. Trybunał Konstytucyjny, doprowadził do sytuacji, że dzisiaj ta sprawa stała się ponownie przedmiotem sporu. Platforma Obywatelska mówi w pierwszej kolejności o ochronie życia, ale i o dopuszczeniu aborcji w wyjątkowych, trudnych sytuacjach - dodał.

Krzysztof Lipiec odpowiedział, że debata nad projektem, który ocenił jako skandaliczny, jednak się odbyła, miały miejsce pierwsze czytanie w Sejmie i dyskusja. - Zgłoszony projekt przewidywał prawo do aborcji, której zakazuje polska konstytucja, to jest nie do zaakceptowania. Szkoda temu poświęcać czasu - stwierdził.

- PO rok przed wyborami nie ma żadnego programu. Jedyną ofertą PO, czego Donald Tusk nie ukrywa, jest walka z Prawem i Sprawiedliwością, To on wyraźnie powiedział, że najlepszym programem Platformy Obywatelskiej jest program anty-PiS - ocenił poseł.

Posłuchaj
21:01 PR24_mp3 2022_06_27-08-07-38.mp3 Krzysztof Lipiec i Kazimierz Kleina o sporze dotyczącym dopuszczalności aborcji (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

Czytaj także:

Obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych wniósł do Sejmu komitet inicjatywy ustawodawczej "Legalna aborcja bez kompromisów".

Projekt zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia, a po tym terminie – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy wyniki diagnostyki prenatalnej lub inne przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu, oraz gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, będącego przedmiotem oświadczenia osoby będącej w ciąży. Pod projektem podpisało się ponad 201 tys. osób.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Krzysztof Lipiec, Kazimierz Kleina

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także