more_horiz

Środki z KPO dla Polski. Krajewski: trzeba zrobić wszystko, by spełnić "kamienie milowe"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 09:05
- Mam nadzieję, że nasze poprawki do ustawy, które poparła większość senatorów PiS, utrzymają się w Sejmie. Ufam, że te poprawki przybliżą nas do wypłacenia środków z KPO - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski (PSL). Gościem "Dwóch stron" była także poseł Monika Pawłowska (PiS). 

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wstępnie zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Komisarze zawarli porozumienie z rządem. Polska, w ramach "kamieni milowych", zobowiązała się między innymi wprowadzić zmiany w systemie sprawiedliwości.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że chciałby negocjować punkty programowe, które znalazły się w KPO.  

Do słów swojego szefa odniósł się Stefan Krajewski. - Trzeba nie tyle negocjować punkty w KPO, ile doprowadzić do tego, by przede wszystkim spełnić "kamienie milowe", na które zgodzili się pan premier Morawiecki i rząd Zjednoczonej Prawicy, by te pieniądze popłynęły jak najszybciej do Polski. Niestety ich ciągle nie ma. 

Z kolei w ocenie poseł Moniki Pawłowskiej opóźnienie wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy to efekt działania polskich europarlamentarzystów ze strony opozycyjnej, którzy wykorzystują każdą okazję, by szkalować nasz kraj w PE.  

- Jeżeli opozycja w PE nie będzie stawała w kontrze w kwestii niewypłacania Polsce środków, to te pieniądze, które nam się należą, otrzymamy - oceniła. 

Zgodnie z zapowiedziami rządu wszystkie uzgodnienia dotyczące porozumienia w ramach KPO zostaną upublicznione w momencie formalnego zatwierdzenia dokumentu przez Brukselę. Chodzi między innymi o projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:39 PR24 2022_06_08-08-06-03.mp3 Politycy o rozstrzygnięciu ws. KPO ("Dwie strony") 

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Eliza Olczyk 

Goście: Monika Pawłowska (PiS), Stefan Krajewski (PSL) 

Data emisji: 08.06.2022

Godzina emisji: 08.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także