more_horiz

Odgórna redukcja zużycia gazu w UE. Dariusz Stefaniuk: Niemcy odwracają kota ogonem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 08:50
- Wiele lat mówiliśmy o tym, że jest to broń polityczna w rękach Putina a nie tylko interes - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" był także Michał Gramatyka z Polski 2050.

Komisja Europejska wystąpiła 20 lipca z planem ograniczenia przez państwa członkowskie UE zużycia gazu ziemnego o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. Miałoby to zapobiec kryzysowi energetycznemu podczas najbliższej zimy. W założeniu państwa UE miałyby zobowiązywać się do osiągnięcia tego celu dobrowolnie, jednak w przypadku ogłoszenia przez Komisję stanu nadzwyczajnego byłby to już obowiązek.

Problemy z gazem

Dariusz Stefaniuk podkreślił, że niektóre kraje otwarcie sprzeciwiają się mechanizmowi odgórnego ograniczenia zużycia gazu. Jego zdaniem jest to pomysł Niemiec, które szukają sposobu na ratowanie swojej sytuacji. - Kraje już powiedziały, że nie zgadzają  się na działania Niemiec. To one wywołały ten kryzys energetyczny i uzależniały Europę od gazu rosyjskiego. Teraz mówią, żeby każdy rezygnował z wykorzystania gazu i przekazywał go tym, którzy go nie mają - powiedział.

- Niemcy odwracają dzisiaj kota ogonem. Uważam, że sytuacja na którą jest przygotowana Polska, jest sytuacją modelową. Byliśmy przygotowani na odcięcie gazu z Rosji i to nastąpiło. Wiele lat mówiliśmy o tym, że jest to broń polityczna w rękach Putina a nie tylko interes - dodał.

Innego zdania jest poseł Polski 2050. Michał Gramatyka powiedział, że należy podjąć wspólne działania, bo z rosyjskiego gazu korzystamy wszyscy. - Gdyby Niemcy nie importowali rosyjskiego gazu, to on nie płynąłby także do Polski. Kupujemy od Niemiec i Słowacji gaz rosyjski. Sytuacja skomplikuje się, kiedy Europa przestanie kupować ten gaz. Wtedy Polska też będzie w trudnej sytuacji - powiedział.

- Pierwszym ruchem podczas kryzysu energetycznego jest zmniejszenie popytu na energię. To się właśnie dzieje. Na razie jest to automatyczne, bo rosną ceny a to powoduje, że spada popyt. To nie załatwi jednak problemu. Musimy współdziałać w Europie, gdy Rosja zakręci gaz - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
20:11 PR24 2022_07_26-08-07-23.mp3 Dariusz Stefaniuk i Michał Gramatyka m.in. o polityce gazowej UE (Dwie strony)

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Dariusz Stefaniuk (PiS), Michał Gramatyka (Polska 2050)

Data emisji: 26.07.2022

Godzina: 08:07

dz

Zobacz także

Zobacz także