more_horiz

Piotr Król: rząd chce zapewnić węgiel importując go z nowych kierunków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 09:00
- Mamy problem, jeśli chodzi o dostęp do węgla, dlatego rząd podejmuje działania, by ten węgiel zapewnić z kierunków, z których dotychczas go nie importowaliśmy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Król z PiS. Jarosław Rzepa z PSL podkreślił, że w tym momencie nie jest pewne czy surowiec dotrze do Polski, "czas się kończy".

Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą dodatek węglowy. Ustawa przewiduje, że gospodarstwa domowe, które są ogrzewane węglem, otrzymają 3 tysiące złotych na zakup tego paliwa. Aby otrzymać dodatek, należy do 30 listopada złożyć wniosek i zarejestrować się Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Piotr Król: dodatek węglowy ma zrekompensować część wzrostów

Piotr Król stwierdził, że rząd stara się w kwestii zapewnienia węgla reagować na bieżąco, a dodatek dotyczy tego surowca, bo właśnie z jego dostępnością są kłopoty. - Pomysł jest nakierowany na to, by pomóc tym, którzy palą węglem, którego cena poszła bardzo do góry. Będę bronił tego rozwiązania - mówił. Zaznaczył, że jeśli chodzi o gaz czy pellet, sytuacja na rynku jest znacznie korzystniejsza. - Mamy problem, jeśli chodzi o dostęp do węgla, dlatego rząd podejmuje działania, by ten węgiel zapewnić z kierunków, z których dotychczas go nie importowaliśmy - mówił poseł. 

- Jak czegoś jest mniej na rynku, cena jest wyższa. Stąd pomysł dodatku węglowego, żeby przynajmniej część tych wzrostów ludziom zrekompensować - wskazał polityk PiS.

Posłuchaj
20:09 2Strony [PR24]PR24 (mp3) 27 lipiec 2022 08_08_54.mp3 Piotr Król i Jarosław Rzepa o dodatku węglowym (Polskie Radio 24/Dwie strony) 

Czytaj także:

Jarosław Rzepa o dodatku węglowym: nie jest kompleksowym rozwiązaniem

Jarosław Rzepa z PSL przyznał, że jego środowisko polityczne nie jest zadowolone z kształtu dodatku węglowego. Wyraził wątpliwości związane z tym, że otrzymane środki nie muszą być koniecznie wydane na surowiec, a mogą być przeznaczone na inne cele. Jak stwierdził polityk, dodatek "nie jest kompleksowym rozwiązaniem", ale "dyskryminującym pewne grupy". Wytknął rządowi, że wspiera jedną grupę. - Natomiast inne, które uwierzyły w program "Czyste powietrze", wymieniły kotły, chciały być bardziej proekologiczne, wsparcia dziś nie otrzymają - ocenił.

- Tak naprawdę dziś brak węgla. Nie wiemy, czy do nas dopłynie. Czas się kończy, mamy około 60 dni do rozpoczęcia okresu grzewczego - mówił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Piotr Król (PiS) i Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24, ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także