more_horiz

Wstrzymanie produkcji nawozów. Grzegorz Lorek: polskie rolnictwo nie jest w żaden sposób zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 08:54
- Jeżeli opozycja nie będzie straszyć brakiem jakiegoś towaru, to nie musimy się obawiać, że zostanie wykupiony i go zabraknie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była także Bożena Żelazowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował w mediach społecznościowych, że toczą się prace nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który napisał, że brak nawozów może sprowadzić kryzys w branży mięsnej.

Sytuacja w rolnictwie

Bożena Żelazowska powiedziała, że obecna sytuacja spowoduje znaczny wzrost cen żywności. - W niedalekiej przyszłości mamy widmo tego, że może zabraknąć węgla czy prądu. To nie jest straszenie Polaków (...) Rozmawiając z rolnikami słyszę jak mówią, że nadchodzi kryzys gospodarczy. Produkcja w każdej branży rolniczej staje się nieopłacalna. Produkcja nie może być opłacalna przy takiej cenie nawozów i środków ochrony roślin - powiedziała.

- Polskiej gospodarce mogłyby pomóc środki z KPO, których nadal nie ma. Mogłyby one pracować np. na rzecz polskiego rolnictwa - dodała.

Grzogorz Lorek uspokaja i podkreśla, że w Polsce nie zabraknie energii a rolnictwo nie jest w żaden sposób zagrożone. - Jedna czwarta wytwarzanego prądu pochodzi z węgla brunatnego, który jest wydobywany i spalany. W razie czego można to zwiększyć do jednej trzeciej. Prądu nam nie zabraknie i nie ma co straszyć Polaków - zaznaczył.

- Myślę, że polskie rolnictwo nie jest w żaden sposób zagrożone. Przez lata rolnicy nauczyli się pracować w specyficznych warunkach, bo każda dekada coś ze sobą niesie. Jeżeli opozycja nie będzie straszyć brakiem jakiegoś towaru, to nie musimy się obawiać, że zostanie wykupiony i go zabraknie - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:50 PR24_mp3 2022_08_29-08-07-16.mp3 Grzegorz Lorek i Bożena Żelazowska m.in. o sytuacji polskiego rolnictwa (Dwie strony)

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Grzegorz Lorek (PiS) i Bożena Żelazowska (PiS)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina: 08:07

dz

Zobacz także

Zobacz także