more_horiz

Projekt ustawy o zamrożeniu cen energii. Poseł PiS: pieniądze mają wspomóc polskie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 09:10
Na antenie Polskiego Radia 24 w audycji "Dwie strony", którą poprowadził Stanisław Janecki, Anna Milczanowska z Prawa i Sprawiedliwości oraz Urszula Nowogórska z Polskiego Stronnictwa Ludowego skomentowały nowy projekt ustawy dotyczącej opłat za prąd przewidujący zamrożenie cen na poziomie z 2022 roku przy odpowiednim poziomie zużycia. 

28 września Sejm skierował do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii. Zakłada on m.in., że dla gospodarstw domowych cena pierwszych dwóch tysięcy kilowatogodzin energii nie wzrośnie.

Wyższy limit – do dwóch tysięcy sześciuset kilowatogodzin – obejmie osoby z niepełnosprawnościami. Natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do trzech tysięcy kilowatogodzin rocznie.

PSL przeciwko

Urszula Nowogórska przyznała, że jej ugrupowanie, Polskie Stronnictwo Ludowe, "jest przeciwne nakładaniu nowych podatków". - Kiedy patrzymy na sytuację rynkową i gospodarczą, nie wiem, czy dociążanie przedsiębiorców nie poskutkuje utrudnieniami na ryku pracy - mówiła polityk. 

- Na przykład, nie przyczyni się do redukcji zatrudnienia. Bezpieczeństwo dla obywateli, praca dla obywateli, ale również racjonalne gospodarowanie tym, czym państwo i przedsiębiorcy dysponują - oceniła gość audycji. 

Wsparcie dla polskich rodzin

W opinii Anny Milczanowskiej "wcześniej, gdy mówiła o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, nikt się nie buntował, opozycja się nie buntowała". - Te pieniądze mają wspomóc polskie rodziny. Dodatkowo część ma zostać przeznaczona na inwestycje - podkreśliła poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jak wyjaśniła gość Polskiego Radia 24, "jest to podatek wybiórczy, skierowany do tych, którzy mają tzw. nadzwyczajne zyski". - To głównie dotyczy spółek energetycznych, w tym tych skarbu państwa, które zdobyły te zyski nadzwyczajne - wskazała.

Wsparcie gospodarstw domowych

Projekt wprowadza mechanizm upustu o 10 procent dla oszczędzających energię już od 1 października do końca przyszłego roku. Rządowe przepisy przewidują, że dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym do napędzania pomp ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania przeznaczonych zostanie około 23 miliardów złotych. Nad nowym podatkiem pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wicepremier Jacek Sasin powiedział w Sejmie, że projekt ustawy o opodatkowaniu nadmiarowych marż powinien być gotowy w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:27 dwie stronyyyy.mp3 Anna Milczanowska i Urszula Nowogórska o zamrożeniu cen energii (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 

* * *

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość), Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także