more_horiz

Kryj: narracja części samorządowców o tym, że środki trafiają tylko do sympatyków PiS, nie jest prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 09:30
- Nie jest prawdą, że dodatkowe środki trafiają tylko do samorządowców sympatyzujących z PiS - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj z PiS. Gościem audycji był też Marek Balt, eurodeputowany Lewicy.
Kryj: narracja części samorządowców o tym, że środki trafiają tylko do sympatyków PiS, mija się z rzeczywistością
Kryj: narracja części samorządowców o tym, że środki trafiają tylko do sympatyków PiS, mija się z rzeczywistościąFoto: Norenko Andrey/Shutterstock

Rząd zachęca samorządy do współpracy z rządem przy kryzysie energetycznym. Chodzi między innymi o apel wicepremiera Jacka Sasina do samorządów, by uruchomiły spółki komunalne do zakupu węgla. O współpracy na linii rząd-samorządy rozmawiali politycy w PR24. Opozycja zarzuca rządowi, że "dorzuca pieniędzy zaprzyjaźnionym samorządom". 

"Rząd obniża wpływy do samorządów"

W opinii Marka Balta z Lewicy, jeśli rząd prowadzi reformy, np. próbuje obniżyć podatki, to robi to tak, że daje coś komuś, ale "z cudzej kieszeni". Polityk przypomniał, że 45 proc. podatku PIT jest przekazywane do kasy samorządów, stąd jeśli rząd obniża podatki, to oznacza, że obniża również wpływy do samorządów.

- Samorządy mają dziś więc bardzo obniżone wpływy, owszem, obywatele płacą mniejsze podatki, ale przecież w samorządzie pracują np. nauczyciele i cała administracja, samorząd musi świadczyć szereg usług po to, by choćby nasze chodniki czy drogi w miastach były dobrze wyremontowane - przypomniał Marek Balt z Lewicy.

"Zmiany na lepsze"

Andrzej Kryj z PiS zauważył, że Marek Balt wpisuje się w narrację części samorządowców, którzy przez ostatnie siedem lat mówią o bardzo trudnej sytuacji, trudniejszej niż za rządów koalicji PO-PSL. Tymczasem jak podkreślił, rzeczywistość jest zupełnie inna, bo jeśli spojrzeć na nadwyżki w samorządach, to widać zmiany na lepsze.

- Wystarczy spojrzeć na obniżki podatku PIT z jednej strony, na czym korzystają mieszkańcy, a z drugiej w związku z tym, że zarabiamy lepiej, to wartość odprowadzanego podatku nie tylko wyrównuje się, ale sprawia, iż jest wyższy i sytuacja wcale nie jest taka zła. Jeśli spojrzeć na województwo, z którego wywodzi się poseł Balt, to widać, że nie ma takiej sytuacji, iż środki dostają wyłącznie sympatyzujący z PiS - mówił Andrzej Kryj.

O dobrej kondycji finansowej samorządów zapewniała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - W budżetach samorządów jest nadwyżka operacyjna w wysokości 20,5 mld zł - poinformowała. W jej ocenie taki wynik to efekt rosnących dochodów z PIT i CIT, a te wzrastały w wyniku uszczelniania systemu podatkowego. - W 2015 r. dochody te wynosiły 45 mld zł, a w 2021 roku 76 mld zł - podała Rzeczkowska.


Posłuchaj
19:53 PR24_mp3 2022_10_06-08-06-29.mp3 Kryj: narracja części samorządowców o tym, że środki trafiają tylko do sympatyków PiS, mija się z rzeczywistością ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Andrzej Kryj (PiS) i Marek Balt (Lewica)

Data emisji: 06.10.2022

Godzina: 08:06 

koz/kor

Zobacz także

Zobacz także