"Wprowadzanie konfliktu". Sachajko o sprzeciwie opozycji ws. marszałek Elżbiety Witek
- Mam nadzieję, że opozycja pójdzie po rozum do głowy i przestanie jątrzyć. Prawo i Sprawiedliwość jest suwerenną partią i ma prawo wystawić kogo chce na wicemarszałka - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz'15), który dyskutował z Kazimierzem Kleiną (Platforma Obywatelska).
2023-11-13, 09:35
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się o godz. 12.00. Otworzy je marszałek senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zgodnie z regulaminem Sejmu marszałek senior przyjmuje ślubowanie od 460 posłów. Następnie przeprowadzi wybór marszałka izby. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybiera się też 20 sekretarzy, których zgłasza Prezydium izby.
"Szacunek dla wyborców"
Trwa spór wokół kandydatury Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu. Jarosław Sachajko podkreślał, że Prawo i Sprawiedliwość powinno samodzielnie zdecydować, komu powierzyć to stanowisko. - W ubiegłej kadencji Lewica wystawiła na marszałka Włodzimierza Czarzastego, ja się z nim politycznie nie zgadzam, ale zagłosowałem za tą kandydaturą. Skoro posłowie Lewicy uważali, że będzie dobrym marszałkiem, z szacunku dla tych posłów i ich wyborców, należy taką kandydaturę poprzeć. To, co próbuje się w tej chwili robić, wprowadzać od samego początku konflikt do Sejmu, jest niegodne. Były również takie wypowiedzi posłów Lewicy oraz Platformy, że Konfederacja nie będzie miała swojego marszałka, półtora miliona wyborców zagłosowało na Konfederację, która ma swój klub, powinna mieć marszałka i to takiego, jakiego oni sobie wystawią - stwierdził poseł.
"Wątpliwości dotyczące pani Elżbiety Witek są dość poważne"
Kazimierz Kleina wyjaśniał, że sprzeciw opozycji budzi sposób prowadzenia obrad Sejmu przez marszałek podczas poprzedniej kadencji Sejmu. - Wątpliwości dotyczące pani Elżbiety Witek są dość poważne (…) w czasie poprzedniej kadencji podejmowała decyzje, łamiąc standardy sejmowe i regulamin, choćby w tej kwestii, gdzie wprowadziła reasumpcję, podczas gdy wynik był oczywisty. Nikt nie ma wątpliwości, że to stanowisko powinien obsadzić kandydat PiS, i pewnie tak się stanie, jeśli nie dzisiaj, to pewnie na kolejnych posiedzeniach. W przeszłości takie sytuacje, gdzie większość miała wątpliwości do konkretnej osoby, miały miejsce. Po pewnym czasie taki wybór następował - przypominał gość audycji.
Posłuchaj
REKLAMA
Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 15 października. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 194 mandaty, Koalicja Obywatelska zdobyła ich 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Jarosław Sachajko i Marek Suski
Data emisji: 13.11.2023
Godzina emisji: 8.36
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA