X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ekonomista: dziś polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą, pokazuje swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:20
- Polska pokazuje swoją siłę m.in. dlatego, że przed kryzysem radziliśmy sobie lepiej niż większość Unii, mieliśmy dynamiczny wzrost gospodarczy i resztę wskaźników makroekonomicznych także bardzo przyzwoitą, niskie bezrobocie, niską inflację, szybki wzrost wynagrodzeń - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.
Audio
  • Dr Marian Szołucha o sytuacji polskie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa ("Stan rzeczy" / PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Pandemia koronawirusa coraz mocniej dotyka gospodarek światowych, w tym także polskiej. Pojawiają się jednak prognozy, które wskazują, że Polska ma szansę dość szybko wydobyć się z kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Marian Szołucha.

Gembicka Anna1200.jpg
Anna Gembicka: potrzeba równowagi między odmrażaniem gospodarki a bezpieczeństwem Polaków

"Polska gospodarka pokazuje swoją siłę"

- Na dzisiaj polska gospodarka względnie suchą nogą przechodzi przez kryzys, pokazuje swoją siłę. Pokazuje swoją siłę także w prognozach makroekonomicznych czynionych nie przez nasze, krajowe ośrodki, tym bardziej nie przez państwowe, a przez bardzo różne z Komisją Europejską włącznie - mówił ekspert.

Marian Szołucha powołał się na prognozy KE, z których wynika, że Polska będzie na koniec roku notować najmniejszy regres spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Poseł PiS: w odmrażaniu gospodarki rząd kieruje się bezpieczeństwem Polaków

- Polska pokazuje swoją siłę z różnych względów. Po pierwsze dlatego, że przed kryzysem radziliśmy sobie lepiej niż większość Unii, mieliśmy dynamiczny wzrost gospodarczy i resztę wskaźników makroekonomicznych także bardzo przyzwoitą, niskie bezrobocie, niską inflację, szybki wzrost wynagrodzeń - wyjaśnił gość PR24.

Podkreślił, że znaczenie miała także szybka i wielkoskalowa reakcja polskiego rządu, która najpewniej zapobiegła gwałtownemu rozrostowi pandemii w Polsce oraz pozytywna reakcja sektora prywatnego, w tym banków.

Dzięki czemu tak dobrze sobie radzimy?

Dr Marian Szołucha został zapytany, z czego wynika fakt, że Polska ma tak dobre - w porównaniu do innych państw europejskich - warunki gospodarcze w dobie kryzysu. Podkreślił, że ważna jest zmiana jakościowa polskiej polityki, która nastąpiła w 2016 roku. - I to nie jest stwierdzenie polityczne, to jest stwierdzenie oparte na twardych faktach, cyfr po prostu nie da się oszukać - mówił.

krasnodębski IMG_7921.jpg
Prof. Krasnodębski: w Unii Europejskiej czeka nas wielka batalia o pieniądze

Dodał także, że siła polskiej gospodarki znajduje się w znacznym stopniu w Polakach, którzy "naprawdę okazują się - zwłaszcza w trudnych momentach - narodem wyjątkowo zaradnym, przedsiębiorczym, kreatywnym i też rozumiejącym powagę sytuacji, potrafiącym się zjednoczyć, działać solidarnie".

Zwrócił uwagę na uniezależnianie się polskiej gospodarki, budowanie narodowego kapitału, a także zmianę pokoleniową w firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach. Ja pokreślił, niebagatelne znaczenie ma także fakt, że pozostajemy przy własnej walucie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Marian Szołucha (ekonomista)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Stworzyć system bezpieczeństwa". Prof. Krysiak o rozwiązaniach dla gospodarki na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:26
Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej i prezes Instytutu Myśli Roberta Schumana w audycji Polskiego Radia 24 analizował bieżące problemy gospodarcze i nakreślił rozwiązania, które mogą zostać przyjęte dla zwiększenia bezpieczeństwa w przyszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Roszkowski: ważne jest, aby gaz w Polsce nie pochodził tylko z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:35
- Rynek gazu będzie bardziej zliberalizowany, będziemy mieli lepszy dostęp do tego nośnika energii. To jest pewien proces dywersyfikacyjny, służący temu, żeby w Polsce gaz pochodził z innych kierunków niż Federacja Rosyjska - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń