"Trzeba mieć sąsiadów, którzy będą nam bliscy". Cezary Jurkiewicz o związkach Polski z Białorusią
- Ważne jest, aby Białoruś miała swoją przestrzeń wolności i żeby mogła tę wolność wykorzystywać. To też nadzieja na to, że Polska będzie bezpieczna. To bardzo istotne, bo żyjemy w bardzo konkretnym miejscu na mapie i potrzebujemy sąsiadów, którzy będą nam bliscy - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Jurkiewicz, szef klubu radnych PiS w Radzie Warszawy, historyk.
2020-08-27, 19:50
Posłuchaj
Posłuchaj
Według szacunkowych wyliczeń na Białorusi mieszka ok. 200 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Mniejszość polska jest drugą co do wielkości na Białorusi, wyprzedza ją tylko mniejszość rosyjska. Najwięcej Polaków mieszka w obwodach grodzieńskim i brzeskim.
"Białorusini to nasi bracia. Sercem jestem przy nich"
Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy opowiadał w PR24 o swoich rodzinnych relacjach z Białorusią. Mówił o swoich silnych związkach z mieszkańcami Białorusi oraz o swoich licznych podróżach na wschód.
- Cieszę się, że Białoruś jest dla nas ważna, że jesteśmy obok, że to nasi bracia i nasze siostry. Jesteśmy i pamiętamy – to najważniejsze - powiedział w PR24 Cezary Jurkiewicz.
Czytaj także:
REKLAMA
- Ekspert: Putin wygrywa w każdym scenariuszu rozwoju wydarzeń na Białorusi
- "Trwają próby obrzydzenia Polski". Dr Andrzej Anusz o sytuacji na Białorusi
Pytany o wydarzenia ostatnich tygodni na Białorusi nie krył swoich obaw dotyczących tego, co przyniesie przyszłość.
- Mamy do czynienia z bardzo mocnym przebudzeniem się narodu białoruskiego. To dla mnie przypomnienie czasów "Solidarności". Jestem sercem przy nich - byłem tam 15-18 razy. Myślę o nich z dużym niepokojem i mówię nie tylko o Polakach, którzy tam mieszkają. Wielu moich przyjaciół Białorusinów jest w trudnej sytuacji, to dla nich trudny czas - stwierdził Cezary Jurkiewicz.
Gość PR24 mówił także o swoich doświadczeniach pracy dla PFN, m.in. uroczystościach związanych z pogrzebem powstańców styczniowych. Odniósł się także do tego, jak obecne wydarzenia na Białorusi mogą wpływać na to, co się dzieje w Polsce.
- Ważne jest, aby Białoruś miała swoją przestrzeń wolności i żeby mogła tę wolność wykorzystywać. To też nadzieja na to, że Polska będzie bezpieczna. To bardzo istotne, bo my żyjemy w bardzo konkretnym miejscu na mapie i potrzebujemy sąsiadów, którzy będą nam bliscy - powiedział w audycji "Stan Rzeczy" Cezary Jurkiewicz.
REKLAMA
Dopiero w końcu lat 80. język polski powrócił do białoruskich szkół
Tereny dzisiejszej Białorusi wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1387 roku nastąpił zwiększony napływ ludności polskiej, zwłaszcza duchowieństwa, żołnierzy, urzędników i mieszczan. Oddziaływanie polskie było tak silne, że do XVII wieku wszystkie miasta uległy polonizacji. Spolonizowana została także białoruska szlachta.
Na początku lat 20. język polski był jednym z języków państwowych na Białorusi, działały polskie szkoły i instytucje kulturalne m.in. Teatr Polski w Mińsku. Wydawano polskojęzyczne gazety, a radia nadawały polskie audycje. W 1936 roku w konsekwencji zmian polityki narodowościowej polskie instytucje zostały rozwiązane, a dużą część ludności polskiej deportowano do Kazachstanu i na Syberię.
Powiązany Artykuł
"To woda na młyn dla Łukaszenki". Płużański o wypowiedzi nt. przyłączeniu Grodna do Polski
Po wkroczeniu ZSRR do Polski 17 września 1939 roku tzw. Zachodnia Białoruś, zamieszkiwana w znacznej części przez ludność polskojęzyczną, została wcielona do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Władze sowieckie realizowały bezwzględną politykę antypolską – masowe egzekucje i deportacje zdziesiątkowały polską ludność. W 1949 roku wszystkie szkoły polonijne zostały zlikwidowane, a posługiwanie się językiem polskim zostało zakazane.
Dopiero w końcu lat 80. język polski powrócił do białoruskich szkół, wtedy też zaczęły powstawać polskie organizacje społeczno-kulturalne. W 1991 roku powstał Związek Polaków na Białorusi, największa organizacja zrzeszająca Polaków na Białorusi.
REKLAMA
***
Audycja:
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Cezary Jurkiewicz, radny Warszawy (PiS), historyk
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 19:06
Polskie Radio 24/PAP/IAR/polonia.org/tb
REKLAMA