Prof. Chwedoruk: co 3-4 roczniki wśród młodych ludzi następuje bardzo wyraźna zmiana w sposobie funkcjonowania

- Dziś młodzi ludzie myślą bardziej indywidualistycznie o świecie, w olbrzymim stopniu zorientowani są na indywidualne strategie przetrwania, aniżeli na to, co wcześniej ludzie dążący do zmian na świecie chcieli czynić. Mam na myśli bunt, a więc zachowania wspólnotowe - powiedział politolog prof. Rafał Chwedoruk.

2021-03-04, 20:01

Prof. Chwedoruk: co 3-4 roczniki wśród młodych ludzi następuje bardzo wyraźna zmiana w sposobie funkcjonowania
prof. Rafał Chwedoruk. Foto: PR24

W audycji prof. Rafał Chwedoruk odniósł się do preferencji wyborczych młodych ludzi. Wraz z Rafałem Dudkiewiczem zastanawiali się, dlaczego w grupie wiekowej 18-24 lat obserwujemy wyraźny wzrost sympatii lewicowych.

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Dr Maciej Onasz: Żołnierze Wyklęci stają się jedną z osi podziału politycznego

Politolog zwrócił uwagę, że co 3-4 roczniki wśród młodych ludzi następuje bardzo wyraźna zmiana w sposobie funkcjonowania, także w wielu przypadkach odzwierciedlona poglądami politycznymi czy światopoglądem.

- Dziś młodzi ludzie myślą bardziej indywidualistycznie o świecie, w olbrzymim stopniu zorientowani są na indywidualne strategie przetrwania, aniżeli na to, co wcześniej ludzie dążący do zmian na świecie chcieli czynić. Mam na myśli bunt, a więc zachowania wspólnotowe - wskazał.

Posłuchaj

Prof. Rafał Chwedoruk o wzroście sympatii lewicowych wśród młodych Polaków ("Stan rzeczy") 22:06
+
Dodaj do playlisty

Wyjaśniając tę sytuację, prof. Chwedoruk stwierdził, że skok sympatii lewicowych wśród młodszych roczników jest reakcją na to, że prawica stała się trwałym zjawiskiem, jako podmiot sprawujący w Polsce władzę.

REKLAMA

- Młody człowiek buntuje się przeciwko światu, jaki widzi wokół siebie. W Polsce od kilku lat rządzi prawica, konserwatywna w warstwie światopoglądowej i socjalna w podejściu do gospodarki. Ponadto, wszystko, co kojarzy się z lewicą, w ciągu ostatnich 30 lat próbowano wykorzystywać jako obelgę. W tym momencie, na fali buntu, potraktowano to jako odwrócony stygmat, który ma stać się pewnym znakiem rozpoznawczym - wyjaśnił politolog.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 19.08

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej