Zrzutka na kaucję dla Sławomira Nowaka. Kubiak: impuls poszedł z Wybrzeża
- Zawsze istnieją szare eminencje, które kierują pewnymi projektami. Nie ma ich na żadnych listach, ale wiadomo, że towarzysko lub służbowo są powiązani z daną osobą - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Odniósł się w ten sposób do informacji "Faktu", że krewni, znajomi oraz koledzy z Platformy Obywatelskiej zebrali milion złotych, by Sławomir Nowak nie musiał wracać do aresztu.
2021-06-23, 20:25
Posłuchaj
Sławomir Nowak opuścił areszt w kwietniu. Jednak 2 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że ma wrócić za kratki, chyba że wpłaci milion złotych poręczenia. Na zebranie tej astronomicznej kwoty dał czas do 18 czerwca. Nowak wpłacił kaucję. Udało mu się zebrać pieniądze dzięki wsparciu kolegów z dawnej partii, około 60 osobom.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że w tabloidzie politycy PO przyznawali nieoficjalnie, iż wpłacali po 50 złotych. - Na razie nic nie wiadomo, jakoby pieniądze miał też wpłacić Donald Tusk. Wydaje się jednak, że w kontekście powrotu byłego premiera do polskiej polityki taka informacja nie byłaby dla niego korzystna. Politycy PO zdają sobie sprawę, że ich niektóre poczynania są bardzo źle odbierane przez opinię publiczną. Pojawiają się pytania, czy politycy, którzy poręczają lub wpłacają pieniądze, mają coś do zawdzięczenia Sławomirowi Nowakowi? Może obawiają się, że "odwdzięczy się" mówiąc coś w prokuraturze, może złamie się i przekaże całą swoją wiedzę. Różne motywy mogą nimi kierować. Oczywiście część działa z pobudek koleżeńskich, Agnieszka Pomaska jest na przykład bliską znajomą Sławomira Nowaka. Są jednak i tacy politycy PO, którzy nie przepadali za Nowakiem - powiedział.
Jego zdaniem impuls ws. zbiórki poszedł z Wybrzeża. - Zawsze istnieją szare eminencje, które kierują pewnymi projektami. Nie ma ich na żadnych listach, ale wiadomo, że towarzysko lub służbowo są powiązani z daną osobą - podsumował Kubiak.
W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów. W tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości kilku milionów złotych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA