"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców". Rzymkowski o kierunkach polityki oświatowej państwa

2021-07-14, 20:15

"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców". Rzymkowski o kierunkach polityki oświatowej państwa
Tomasz Rzymkowski. Foto: PR24

- To nie jest kwestia prania mózgów i wrzucania rozwiązań ideologicznych, tylko pokazania mapy drogowej na życie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowano kierunki polityki oświatowej państwa ogłoszone przez ministra Przemysława Czarnka.

Podstawowe kierunki na rok szkolny 2021/2022, czyli działania priorytetowe, opisano w sześciu punktach. Mowa jest m.in. o "wspomaganiu przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowania do życia w rodzinie", "kształtowaniu właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie", działaniu na rzecz "szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej" oraz edukacji ekologicznej. 


Powiązany Artykuł

czarnek pap 1200 .jpg
Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 chodzi przede wszystkim o poważne traktowanie przedmiotu jakim jest wychowanie do życia w rodzinie.  - Do ministerstwa wpływały sygnały na ten temat, że taka jest potrzeba rodziców. By szkoła wspierała również proces wychowawczy, który leży po stronie rodziców. To głównie od nich zależy w jakim systemie wartości dzieci będą ukształtowane. Skoro rodzice chcą, aby szkoła ich w tym wspierała, to wychodzimy im naprzeciw - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Wśród priorytetów wiceminister Rzymkowski wymienił również wychowanie w świadomości ekologicznej, właściwe wykorzystanie narzędzi cyfrowych w procesie kształcenia i niwelowania skutków pandemii COVID-19 w wykształceniu polskiej młodzieży. - Chodzi też o uwrażliwienie na fundamentalne pojęcia jak prawda, dobro i piękno. Kwestie natury aksjologicznej są bardzo ważne. To nie jest kwestia prania mózgów i wrzucania rozwiązań ideologicznych, tylko pokazania mapy drogowej na życie. Dlatego podjęliśmy też pracę nad obowiązkowym nauczania etyki w sytuacji, gdy uczeń nie będzie chciał uczestniczyć w lekcjach religii - podkreślił wiceszef resortu edukacji.

Kwestia LGBT

Niektóre rozwiązania krytykuje opozycja. Twierdzi, że minister edukacji Przemysław Czarnek jest homofobem i nie dostrzega mniejszości seksualnych. Jednak zdaniem Rzymkowskiego zarzut ten fałszywy.  - Minister Czarnek ma doskonałą wiedzę czym jest ideologia LGBT, gender i marksizm kulturowy. Doskonale się na tym zna i nie akceptuje, by do szkół wchodzili deprawatorzy młodzieży, z puntu widzenia moralności ogólnoludzkiej Zna się też na ideologiach XX wieku. Sprzeciwia się, by komunizm, trockizm i innej maści lewicowe ideologie miały odzwierciedlenie w programie nauczania i wychowania polskiej młodzieży. Zarzut jest fałszywie postawiony. Minister doskonale wie jakim złem są rozwiązania ideologiczne, jednoznacznie się im przeciwstawia - podsumował wiceszef resortu edukacji. 

Co roku - w czasie wakacji - minister edukacji i nauki ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania takiego dokumentu szef MEiN jest zobowiązana przepisami ustawy Prawo oświatowe. Wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.

***

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Tomasz Rzymkowski

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej