"Próba przeprowadzenia dużych reform". Prof. Chwedoruk o Polskim Ładzie
- Nie ma takiej reformy, z której skorzystałaby grupa 90 proc. mieszkańców danego państwa. W dyskursie publicznym głos tych, którzy nie zyskają, a w wielu przypadkach stracą na Polskim Ładzie, będzie bardziej donośny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2022-01-04, 19:47
Prof. Chwedoruk podkreślił, że czas na przeprowadzanie przełomowych i budzących kontrowersje reform minął. Powodem jest trwająca pandemia koronawirusa oraz światowy kryzys gospodarczy. - Polska partia rządząca powinna być elastyczna - łatwo dostosowywać swoją politykę do szybko zmieniających się warunków - podkreślił politolog.
Dodał, że początkowo odbierał Polski Ład jako "element elastycznego reagowania" na skutki pandemii. - Prawo i Sprawiedliwość w ten sposób kumuluje zainteresowanie opinii publicznej - pokazuje, że jest gotowe do naturalnego wzrostu społecznych aspiracji. Pod koniec każdego kryzysu gwałtownie one rosną, ponieważ większość odczuwa sam kryzys jako niezasłużoną krzywdę - tłumaczył gość audycji.
Politolog podkreślił, że patrząc z perspektywy czasu, dużo łatwiej wytłumaczyć decyzje związane z programem. W jego opinii program Polski Ład obecnie jawi mu się jednak jako próba przeprowadzenia dużych reform, które towarzyszyły powrotowi PiS do władzy.
REKLAMA
- Problem obozu rządzącego tkwi w tym, że elektorat opozycji będzie zmobilizowany, a będą oczywiste problemy z mobilizacją wyborców mniej zainteresowanych polityką - podkreślił prof. Chwedoruk. Dodał, że tendencja demograficzna wśród potencjalnego elektoratu jest dla PiS niekorzystna.
Więcej w nagraniu audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: Stan Rzeczy
Prowadzący: Michał Wróblewski
REKLAMA
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 04.01.2022
Godzina emisji: 19.06
st
REKLAMA
REKLAMA