Wojna na Ukrainie. Dr Eberhardt: zmieniła sposób myślenia Szwecji i Finlandii o NATO
- Ostatnie trzy miesiące zrewidowały sposób myślenia na temat bezpieczeństwa również na północy Europy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt (dyrektor OSW).
2022-05-12, 21:40
"Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej" - przekazano w opublikowanym krótkim wspólnym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin. Opublikowane oświadczenie głosi, że oczekuje się, iż podjęcie działań zmierzających do urzeczywistnienia tego planu nastąpi w ciągu najbliższych dni.
O znaczeniu tego kroku dla społeczności fińskiej mówił w PR24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.
- Przyśpiesza proces przystępowania Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje te będą objęte art. 5. Sojuszu, czyli tą klauzulą bezpieczeństwa. Rozumiem, że jest to pewien mechanizm, który ma zniechęcić Rosję do działań zaczepnych pod adresem Szwecji i Finlandii, nim proces akcesji i formalnego objęcia art. 5. zostanie dokończony - zaznaczył.
Polityka bezpieczeństwa
Jak dodał gość audycji, oba te państwa są członkami UE. - Tak naprawdę są zaangażowane w proces koordynowania działań w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa, obrony. Rzeczywiście do tej pory zarówno w Szwecji, jak i Finlandii większość społeczeństwa i elity politycznej była sceptyczna wobec pomysłów dołączenia do Sojuszu. Uważano, że bezpieczniej jest być poza strukturami bloku militarnego - przypomniał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Adam Eberhardt (dyrektor OSW)
REKLAMA
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 19.05
kmp
REKLAMA