more_horiz

Wojna na Ukrainie. Dr Eberhardt: zmieniła sposób myślenia Szwecji i Finlandii o NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 21:40
- Ostatnie trzy miesiące zrewidowały sposób myślenia na temat bezpieczeństwa również na północy Europy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt (dyrektor OSW).   
Dr Adam Eberhardt: - przyśpiesza proces przystępowania Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje te będą objęte art. 5. Sojuszu
Dr Adam Eberhardt: - przyśpiesza proces przystępowania Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje te będą objęte art. 5. SojuszuFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

"Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej" - przekazano w opublikowanym krótkim wspólnym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin. Opublikowane oświadczenie głosi, że oczekuje się, iż podjęcie działań zmierzających do urzeczywistnienia tego planu nastąpi w ciągu najbliższych dni.

O znaczeniu tego kroku dla społeczności fińskiej mówił w PR24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.  

- Przyśpiesza proces przystępowania Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraje te będą objęte art. 5. Sojuszu, czyli tą klauzulą bezpieczeństwa. Rozumiem, że jest to pewien mechanizm, który ma zniechęcić Rosję do działań zaczepnych pod adresem Szwecji i Finlandii, nim proces akcesji i formalnego objęcia art. 5. zostanie dokończony - zaznaczył. 

Polityka bezpieczeństwa

Jak dodał gość audycji, oba te państwa są członkami UE. - Tak naprawdę są zaangażowane w proces koordynowania działań w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa, obrony. Rzeczywiście do tej pory zarówno w Szwecji, jak i Finlandii większość społeczeństwa i elity politycznej była sceptyczna wobec pomysłów dołączenia do Sojuszu. Uważano, że bezpieczniej jest być poza strukturami bloku militarnego - przypomniał.                

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:04 PR24_mp3 2022_05_12-19-05-49.mp3 Dr Adam Eberhardt o przystąpieniu Finlandii do NATO ("Stan rzeczy")
* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzi: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Adam Eberhardt (dyrektor OSW)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 19.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem