more_horiz

"Sousa został zatrudniony zbyt późno". Rostkowski o grze polskiej reprezentacji na Euro 2020

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 20:37
- Jeśli chodzi o reprezentację Polski, wina zaczyna się tuż po Mundialu w Rosji w 2018 r., kiedy to Zbigniew Boniek, moim zdaniem niepotrzebnie, podziękował za pracę Adamowi Nawałce, który w czasie Euro w 2016 r. potrafił pracować z reprezentacją - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Rostkowski, były sędzia piłkarski.
Prezes PZPN Zbigniew Boniek i selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa (z prawej)
Prezes PZPN Zbigniew Boniek i selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa (z prawej) Foto: PZPN/ŁączyNasPiłka/TT

Prezes PZPN Zbigniew Boniek na konferencji prasowej wyraził nadzieję, że trener Paulo Sousa wprowadzi biało-czerwonych do mistrzostw świata w 2022 roku. "Reprezentacja Polski zasługuje na to, aby grać na wielkich imprezach" - podkreślił.

paulo sousa 1200f shutterstock.jpg
Przyszłość Paulo Sousy niezagrożona? "Nie ma tematu zmiany selekcjonera"

Rafał Rostkowski komentował postawę polskiej reprezentacji podczas rozgrywek Euro 2020. - Niewątpliwie Paulo Sousa został zbyt późno zatrudniony na stanowisku trenera reprezentacji Polski i miał za mało czasu, by przebudować polski zespół, stworzyć go od nowa, przetestować nowe ustawienia - ocenił.

Zdaniem gościa audycji problem rozpoczął się na mistrzostwach świata w 2018 r., kiedy to Zbigniew Boniek podziękował za pracę Adamowi Nawałce. - Widzimy w innych federacjach narodowych czy w słynnych klubach, że trenerów nie zwalnia się ot tak po przegranym meczu czy turnieju, to się rzadko zdarza, w Niemczech czy Anglii jest wielu trenerów pracujących po kilka czy kilkanaście lat, to standard - zauważył.

- Błędem było również zatrudnienie mało doświadczonego trenera, jakim był Jerzy Brzęczek. Podobnie ze składem zespołu, do pracy przy reprezentacji narodowej został zatrudniony człowiek, który był skazany prawomocnym wyrokiem za korupcję w sporcie, to rzecz niebywała. Pan Brzęczek i jego sztab sobie nie radzili. Zbigniew Boniek bardzo długo go bronił, wreszcie nieoczekiwanie i za późno zmienił trenera, należało nie zatrudniać pana Brzęczka, a jeśli już, to wymienić wcześniej na innego szkoleniowca - dodał.

Posłuchaj
22:22 PR24_mp3 2021_06_30-19-06-25.mp3 Rafał Rostkowski o grze polskiej reprezentacji na Euro 2020 (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 

Rafał Rostkowski zwracał uwagę na rolę szefa PZPN w procesie edukacji kadr piłkarskich. - Zawsze niepokoiły mnie wypowiedzi Zbigniewa Bońka, który twierdził, że PZPN czy prezes związku nie są odpowiedzialni za poziom piłki nożnej w Polsce. PZPN powinien się przede wszystkim zajmować szkoleniem młodych i starszych piłkarzy i popularyzacją piłki nożnej. To są podstawowe zadania. Jeśli prezes czy kandydat na to stanowisko mówi, że związek nie ma na to wpływu, to jest jego autodyskwalifikacja - zaznaczył.

- Oczekiwałbym owej jakości, jeśli chodzi o kwestie finansowe, PZPN wygląda dobrze, cała reszta to obraz nędzy i rozpaczy. Poziom polskich klubów, miejsce w rankingu UEFA - tak źle jeszcze nigdy nie było - dodał były sędzia piłkarski.

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Piotr Nisztor 

Gość: Rafał Rostkowski, były sędzia piłkarski

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także