Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. 24 lutego wszystko się zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. - Ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej - wskazał ekspert. 

2022-07-29, 19:35

Gaz z Morza Śródziemnego przyniesie rewolucję? Rakowski o perspektywach dla Europy i Bliskiego Wschodu
PGNiG podało, że sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego gazu i ropy naftowej w części Morza Norweskiego.Foto: Shutterstock/SINCHAI_B

Gaz ziemny pochodzący ze złóż we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego mógłby zostać wykorzystany w trudnym okresie transformacji energetycznej UE i zastąpić choć w części surowiec rosyjski. O takiej alternatywie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Paweł Rakowski. 

- Do tej pory doniesienia o gazie w basenie Morza Śródziemnego były traktowane jako ciekawostka. Teraz okazuje się, że to bardzo dobra alternatywa, szczególnie dla południowej Europy - wskazał nasz gość.

Nowa rewolucja surowcowa 

Rakowski zwrócił uwagę, że "od 13-15 lat panował ogólnoeuropejski konsensus, że Bliski Wschód przestaje być potrzebny pod względem surowcowym". - Nie było zainteresowania Zatoką Perską. 24 lutego (początek inwazji Rosji na Ukrainę - red.) wszystko się zmieniło. Teraz Bliski Wschód powraca na europejskie salony i do europejskiej myśli - powiedział. 

Według eksperta "ilość złóż w basenie Morza Śródziemnego i możliwości sprzedażowe są takie, że może to doprowadzić do rewolucji na miarę tej, jaką nafta wywołała w Zatoce Perskiej". Rakowski wskazał na trzy elementy, które do takiej rewolucji są niezbędne. Pierwszy to blok państw, który tworzą Egipt, Izrael, Cypr i Gracja. - To gra od Libii do Grecji, z dość mocno wyjętym wybrzeżem syryjskim, ponieważ tam działa Gazprom, a tam gdzie on się pojawia, złoża są zamrażane - dodał gość PR24.

REKLAMA

Drugi ważny element to kapitał z Zatoki Perskiej. Trzeci - zgoda Waszyngtonu i pomoc Stanów Zjednoczonych. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paweł Rakowski o wydobyciu gazu z basenu Morza Śródziemnego (Stan rzeczy/PR24) 21:00
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

REKLAMA

Gość: Paweł Rakowski (publicysta, ekspert ds. Bliskiego Wschodu)

Data emisji: 29.07.2022

Godzina: 19.06 

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej