more_horiz

Dopłaty do źródeł ogrzewania nie tylko dla osób fizycznych? Adam Gawęda: to nie jest plotka

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 19:02
- Szukamy rozwiązań, które maksymalnie obniżą dotkliwości związane z wojną Rosji na Ukrainie i niedoborem surowców w całej Europie. Polska nie jest w najgorszym położeniu, ale i tak mocno nas to dotyka. Wprowadzamy rozwiązania pod presją czasu. Sezon grzewczy się zbliża i działamy tak, aby znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania, które spowodują, że zima będzie jak najmniej dotkliwa dla Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.    
Adam Gawęda
Adam GawędaFoto: PR24 / RB

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że ta inicjatywa jest potrzebna. - Podwyżki cen, choć nierównomiernie, rozkładają się również na pozostałe źródła ogrzewania - pellet czy olej opałowy. Dopłaty powinny również uwzględniać kwestię proporcjonalności wzrostu kosztów używania tych paliw. Rząd intensywnie pracuje nad tymi rozwiązaniami. W najbliższym możliwym terminie Sejmie się tym zajmie, gdy tylko wpłynie rządowy projekt - powiedział Adam Gawęda. 

Pojawiły się też informacje, że dopłaty obejmą nie tylko osoby fizyczne, ale też instytucje. - To nie jest plotka. Również do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby reprezentujące samorządy i spółki ciepłownicze, które zasilają osiedla i mieszkania. Problem istnieje. Szukamy rozwiązań, które maksymalnie obniżą dotkliwości związane z wojną Rosji na Ukrainie i niedoborem surowców w całej Europie. Polska nie jest w najgorszym położeniu, ale i tak mocno nas to dotyka. Wprowadzamy rozwiązania pod presją czasu. Sezon grzewczy się zbliża i działamy tak, aby znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania, które spowodują, że zima będzie jak najmniej dotkliwa dla Polaków - tłumaczył poseł PiS.

Czytaj także:

Dodatek tylko dla ogrzewających węglem (3 tys. złotych) będzie kosztować budżet państwa 11,5 miliarda złotych. - Każda dopłata jest obciążeniem dla budżetu państwa. Sytuacja jest jednak nadzwyczajna, konsekwencje wojny na Ukrainie spadają na wszystkich Europejczyków. Rozwiązania będą obciążające dla budżetu, ale musimy je ponieść, by dać szansę przetrwać wszystkim, szczególnie gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem. Rozmawiam też z dyrektorami spółek węglowych i kopalń, by skłaniać ich do intensywnych prac nad zwiększeniem wydobycia. To wymaga czasu, ale może się przyczynić do tego, że grubego węgla będzie na naszym rynku więcej - podsumował były wiceminister aktywów państwowych.

Posłuchaj
22:37 PR24 2022_08_03-19-05-37.mp3 Adam Gawęda gościem Piotra Nisztora (Stan rzeczy)

 

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że przygotowany został projekt przewidujący rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzi: Piotr Nisztor

Gość: Adam Gawęda

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz więcej na temat: energetyka węgiel POLSKA

Zobacz także

Zobacz także