more_horiz

Kiedy dostaniemy fundusze z KPO? Wójcik: KE nie chodzi o praworządność, ale o politykę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 20:05
- Po stronie polskiej nie było żadnych błędów, z formalnoprawnego punktu widzenia już ponad rok temu KPO powinien być przyjęty przez Komisję Europejską, pieniądze powinny być wysłane - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: PR24

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w SN oczekiwała KE w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. Komisja m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Michał Wójcik podkreślał, że środki z tytułu z KPO Polsce się należą, nie ma żadnego powodu usprawiedliwiającego zwłokę w ich przekazywaniu. - Trzeba tu pokazać kontekst polityczny tej sytuacji, jest on jasny: Komisji Europejskiej nie podoba się rząd polski i dlatego dziś wszelkimi sposobami wymyśla rzeczy, które mamy zrealizować. Ustawa dotycząca Sądu Najwyższego została uchwalona. Jak widać, po drugiej stronie jest grupa, która nie dotrzymuje słowa, nie jest wiarygodna. Niestety trzeba rozmawiać ich językiem, bardzo twardo - stwierdził.

- To nie jest spór natury prawnej, tu nie chodzi także o praworządność, chodzi o politykę, o to, że w UE nie podoba się rząd Zjednoczonej Prawicy. W fotelu premiera najchętniej widziano by Donalda Tuska - komentował gość audycji.

Posłuchaj
17:09 PR24_mp3 2022_08_12-19-06-29.mp3 Michał Wójcik o sporze z UE wokół funduszy z tytułu KPO (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Czytaj także:

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co wg niej jeszcze nie nastąpiło.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Michał Wójcik

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także