more_horiz

Procedury ws. skażenia Odry. Jacek Ozdoba: trzeba je zmienić, przedstawię nowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 19:45
- Bardzo istotna jest kwestia koordynacji. Widać, że coś w tej sprawie nie zadziałało na poziomie wojewody. Dlatego trzeba to zmienić. Przedstawię projekt, który będzie zakładał nową koncepcję prawa ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania służb - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. 
Jacek Ozdoba
Jacek OzdobaFoto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała najnowsze ustaleniach ws. katastrofy ekologicznej na Odrze. - GIOŚ przeanalizował próbki wody. Żadna z nich nie wykazała obecności substancji toksycznych - zaznaczyła minister.

W sprawie skażenia Odry - zdaniem części polityków i komentatorów - nie do końca zadziałały procedury, zwłaszcza te odbywające się na styku struktur państwowych i samorządów. 

- Podległy mi główny inspektor ochrony środowiska 3 sierpnia wydał polecenie, na podstawie informacji medialnych, do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska i do wojewody, żeby podjąć działania, nie znając jeszcze skali tego, do czego doszło w rzece - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba. 

"Powinna zarządzać w trybie kryzysowym"

Jak zaznaczył, "administracja na poziomie wojewody to administracja, która powinna zarządzać w trybie kryzysowym". - I zgodnie z kompetencjami, zgodnie z ustawą. Bo pamiętajmy, że inspekcja ochrony środowiska i inspekcja sanitarna powinny podjąć czynności w trybie zarządzania kryzysowego. I pan wojewoda powinien poinformować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, następnie powinien poinformować premiera, radę ministrów, a więc i mnie - dodał wiceminister. 

- Ale widzimy, że tutaj coś nie zadziałało i musimy to naprawić. Dziś jest czas na to, żeby zminimalizować skutki związane ze środowiskiem, z sytuacją na Odrze - powiedział gość PR24.

- Mamy kilka hipotez, które musimy wykluczyć. I o tym mówiła przed chwilą pani minister Anna Moskwa. Specjalny zespół, który koordynujemy, powołaliśmy również z innymi inspekcjami, do tej pory niepodlegającymi pod ministerstwa - poinformował.

Jego zdaniem "bardzo istotna jest kwestia koordynacji". - Widać, że coś w tej sprawie nie zadziałało na poziomie wojewody. Dlatego trzeba to zmienić. Przedstawię projekt, który będzie zakładał nową koncepcję prawa ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania służb - podkreślił Jacek Ozdoba. 

Według niego o sprawie "na pewno zbyt późno poinformowano pana premiera oraz ministrów". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:00 PR24 2022_08_16-19-16-51.mp3 Jacek Ozdoba o skażeniu Odry (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska) 
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 19.15

bartos

Zobacz także

Zobacz także