more_horiz

Znaczenie monarchii dla Brytyjczyków. "To symbolizuje ciągłość państwa"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 20:25
- Mamy do czynienia z czymś, co symbolizuje ciągłość państwa, co obrazuje specyficzny tradycjonalizm różnych aspektów życia społecznego, w tym także polityki Wielkiej Brytanii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, wyjaśniając, że z perspektywy stricte politycznej śmierć Elżbiety II i objęcie tronu przez Karola III nie ma większego znaczenia.
Prof. Rafał Chwedoruk w Polskim Radiu 24 tłumaczył, jakie znaczenie ma utrzymywanie monarchii dla Brytyjczyków i w jaki sposób wpływa ona na tamtejszy system polityczny
Prof. Rafał Chwedoruk w Polskim Radiu 24 tłumaczył, jakie znaczenie ma utrzymywanie monarchii dla Brytyjczyków i w jaki sposób wpływa ona na tamtejszy system politycznyFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

W pierwszym orędziu nowy brytyjski król odnowił obietnicę swojej matki. Karol III nawiązał do deklaracji z 1947, którą Elżbieta złożyła jeszcze jako księżniczka. Obiecała, że całe swe życie - "długie lub krótkie" - poświęci służbie Brytyjczkom. - I ja dziś uroczyście przysięgam, że przez cały czas, jaki da mi jeszcze Bóg, będę podtrzymywał konstytucyjne zasady w sercu naszego narodu - powiedział król.

- Nieważne, gdzie mieszkacie - w Królestwie czy też w krajach i terytoriach na całym świecie. Nieważne, jakie jest wasze pochodzenie i w co wierzycie, będę starał się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością. Tak, jak robiłem to przez całe życie - zadeklarował Karol III.

Brytyjska monarchia ma "znaczenie symboliczne"

W Polskim Radiu 24 o brytyjskiej monarchii, jej znaczeniu dla polityki państwa i świata oraz o specyfice brytyjskiego systemu politycznego mówił prof. Rafał Chwedoruk. Gość audycji przypomniał, że królewska władza w Wielkiej Brytanii jest władzą symboliczną, brytyjski król nie sprawuje realnych rządów. Dodał równocześnie, że "specyfiką brytyjskiego prawa jest bardzo znacząca rola prawa zwyczajowego".

- W tym sensie mamy tutaj raczej do czynienia z czymś, co symbolizuje ciągłość państwa, co obrazuje specyficzny tradycjonalizm różnych aspektów życia społecznego, w tym także polityki Wielkiej Brytanii - mówił prof. Rafał Chwedoruk.

Brytyjska polityka a monarchia

- Natomiast w sensie jakiegoś wydarzenia de facto politycznego, to tak naprawdę zmiana lidera partii konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem dużo ważniejszym od śmierci monarchini - dodał politolog.

Prof. Chwedoruk wyjaśnił także, jak kształtuje się współczesna brytyjska polityka, jak jest spleciona z monarchią i w jaki sposób odpowiada realnym społecznym potrzebom.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
17:52 PR24_mp3 2022_09_09-19-09-31_Chwedoruk.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o brytyjskiej monarchii i sytuacji politycznej ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)
Data emisji: 09.09.2022
Godzina emisji: 19.09

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także