more_horiz

Maria Dłużewska o filmie poświęconym ks. Popiełuszce. "Kręcąc go, chciałam spłacić dług"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 21:17
Gdyby ks. Jerzy Popiełuszko żył, kończyłby w środę 75 lat. W Polskim Radiu 24 swoje świadectwo o kapelanie Solidarności dała Maria Dłużewska, reżyserka filmu dokumentalnego "Ksiądz" opowiadającym o ks. Jerzym.
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Foto: Archiwum IPN

75 lat temu, 14 września 1947 roku, w Okopach na Podlasiu urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. W 1984 roku, w wieku 37 lat, został zamordowany przez bezpiekę.

Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. W 2016 roku Maria Dłużewska nakręciła film dokumentalny o kapelanie Solidarności. W Polskim Radiu 24 opowiadała historię poznania z kapłanem i mówiła o osobistych motywacjach wyprodukowania filmu.

Maria Dłużewska opowiedziała o tym, jak w życiu ks. Jerzy Popiełuszki - krótko przed jego śmiercią - nastał taki okres, kiedy w kolejnych miastach, jedna za drugą odprawiał msze za ojczyznę, ona zaś, wraz z kolegami z podziemnego teatru, wystawiała po tych mszach spektakl. W końcu, po ostatniej z tych mszy, ksiądz Jerzy spotkał się z aktorami i zaproponował Marii Dłużewskiej transport do Warszawy, aktorka i reżyserka odmówiła jednak, widząc jego zmęczenie i chcąc, by wracał do domu w komfortowych warunkach.

- To jest opowieść o tym, że głupota jest grzechem. To było tuż przed śmiercią księdza Jerzego, tydzień. Wtedy ten samochód został obrzucony kamieniami po drodze. A ja wiedziałam przecież, w jakiej opresyjnej sytuacji jest ksiądz Jerzy - mówiła Maria Dłużewska.

Reżyserka wspominała także o pracy nad filmem dokumentalnym dotyczącym kapelana Solidarności. Jak wyjaśniła, robiąc ten film, "chciała spłacić pewien dług" wobec ks. Popiełuszki.

Maria Dłużewska wspomniała także, że jest obecnie w trakcie tworzenia filmu dokumentalnego o strajku w Wyższej Szkole Pożarniczej w 1981 roku. Ta opowieść, jak się okazuje, także w całości toczy się wokół osoby księdza Jerzego Popiełuszki. Reżyserka przyznała, że ma ogromne trudności w zakończeniu tego filmu, i - nieco żartobliwie - dodała, że "jeśli słucha ktoś bardzo bogaty", to bardzo prosi, bo nie może "zdobyć pieniędzy na ten film".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:09 PR24_mp3 2022_09_14-19-16-04_Dłużewska.mp3 Maria Dłużewska o księdzu Jerzym Popiełuszce ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Maria Dłużewska (reżyser, twórczyni filmu dokumentalnego "Ksiądz")
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 19.16

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także