more_horiz

Jest szansa na tańsze nawozy. Wiceminister rolnictwa: kluczowe będzie posiedzenie unijnej Rady ds. Energii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 20:00
- Kluczowe będzie posiedzenie Rady ds. Energii. Ma się ono odbyć pod koniec września. Mają być dyskutowane kwestie dotyczące propozycji wprowadzenia na poziomie unijnym podatku od nadmiarowych zysków spółek energetycznych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 
Jest szansa, że dopłaty dla procentów nawozów nie będą traktowane przez Unię jako niedozwolona pomoc publiczna
Jest szansa, że dopłaty dla procentów nawozów nie będą traktowane przez Unię jako niedozwolona pomoc publiczna Foto: oticki/ Shutterstock

Żywność drożeje między innymi dlatego, że wzrastają ceny gazu, który jest potrzebny przy produkcji nawozów. Producenci tych ostatnich narzekają właśnie na rosnące koszty prowadzonej przez nich działalności. Zdaniem gościa PR24 jest jednak szansa na tańsze nawozy dla rolników.  

- Kluczowe będzie posiedzenie Rady ds. Energii - tej rady ministrów Unii Europejskiej poszczególnych państw członkowskich. Ma się ono odbyć pod koniec września. Mają być dyskutowane kwestie dotyczące propozycji wprowadzenia na poziomie unijnym podatku od nadmiarowych zysków spółek energetycznych - powiedziała Anna Gembicka. 

"Nawozy w akceptowalnej cenie"

- Środki z tego podatku mogłyby trafić właśnie do firm energochłonnych. Na wsparcie, które pozwoliłoby - jak w przypadku spółek nawozowych - sprzedawać nawozy w akceptowalnej przez rolników cenie - zaznaczyła wiceminister.

- Mówię o propozycji, która pojawiła się na forum unijnym. Ona dotyczyła spółek energetycznych. Myślę, że w tę stronę będą chciały iść państwa członkowskie. W pewien sposób ma to być rozwiązanie na powstrzymanie drastycznych podwyżek. Ale też, co jest bardzo ważnym elementem, pojawiły się zapowiedzi, że te środki mogłyby być dystrybuowane bez konieczności zwracania się krajów członkowskich do Komisji Europejskiej w związku z pomocą publiczną - powiedziała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:53 PR24 2022_09_28-19-06-08.mp3 Anna Gembicka o cenach nawozów (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 19.06

bartos/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także