more_horiz

Niepodległość dla Polski. Prof. Sikorski: nie byłoby jej, gdyby nie Piłsudski i Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 20:20
- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Roman Dmowski
Roman DmowskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak wywalczenie jej było procesem długim i wielowątkowym. Bardzo istotnym czynnikiem okazała się też wojna, która wybuchła w 1914 roku.

- Niewątpliwie jest tak, że ojców niepodległości mamy co najmniej kilku. Niemalże Każdego 11 listopada ich wymieniamy. Są to: Daszyński, Korfanty, Paderewski, Witos, Dmowski i oczywiście Piłsudski - zaznaczył prof. Tomasz Sikorski.

- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - dodał profesor.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:17 PR24 2022_11_11-19-06-20.mp3 prof. Tomasz Sikorski o odzyskaniu niepodległości przez Polskę (Stan rzeczy) 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Tomasz Sikorski (Uniwersytet Szczeciński) 

Data emisji: 11.11.2022

Godzina: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także