more_horiz

Antysemicka wypowiedź Tuska. Gac: niebywale skandaliczna, wzmacnia stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 20:35
- Niezależnie od tego, czy to się Donaldowi Tuskowi wymsknęło, czy też nie, to pokazuje pewne myślenie. Sięgnięcie po takie sformułowanie - w dodatku w kontekście pejoratywnym - jest czymś niebywale skandalicznym. Nie mówiąc już o tym, że to przecież wzmacnia stereotypy - skomentował w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl.
Karol Gac: wypowiedź Donalda Tuska jest niebywale skandaliczna, wzmacnia stereotypy
Karol Gac: wypowiedź Donalda Tuska jest niebywale skandaliczna, wzmacnia stereotypyFoto: PR24

Podczas spotkania z mieszkańcami Sępólna Krajeńskiego przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk naszkicował wizję telewizji publicznej, którą zamierza wcielać w życie w przypadku dojścia do władzy PO. - Przywrócimy normalną rolę telewizji publicznej, nie żeby mówili: "Tusk jest geniusz, a Kaczyński Żyd" - no tak rzucam to - tylko żeby była normalna telewizja publiczna, ludzie o różnych poglądach, debata… - skomentował lider opozycji.

Jak powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl, "trudno racjonalizować wypowiedź Donalda Tuska". - Ja byłem bardzo mocno tym zaskoczony i zniesmaczony. To skandaliczne słowa - skomentował, dodając, że to dziwne, że "tak doświadczony polityk, jakim jest były szef Rady Europejskiej, który w polityce jest od kilku dekad, pozwolił sobie na takie porównanie". - Niezależnie od tego, czy to mu się wymsknęło, czy też nie, to pokazuje pewne myślenie. Sięgnięcie po to sformułowanie - w dodatku w kontekście pejoratywnym - jest czymś niebywale skandalicznym. Nie mówiąc już o tym, że to przecież wzmacnia stereotypy - podkreślił.

Antysemicka wypowiedź Donalda Tuska

Gość audycji dodał, że "zastanawia się, co kierowało Donaldem Tuskiem". Wskazał, że jego słowa "są z kategorii tych, do których ciężko się odnieść", ale "nie powinno się ich zapominać". - To moim zdaniem wypowiedź z kategorii tych, które po prostu ciężko komentować, które komentują się same i którym trudno nadać jakikolwiek sens. Absolutnie nie przystoi politykowi tej rangi - nie mówiąc już, że w ogóle żadnemu politykowi nie przystoi - używać takiego porównania - zaznaczył.

Karol Gac ocenił ponadto, że gdyby lider PO był politykiem w jakimś zachodnim państwie i użył takiego sformułowania, to konsekwencje tej wypowiedzi byłyby dużo poważniejsze niż w Polsce.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:45 PR24_mp3 2022_11_14-19-05-45.mp3 Karol Gac o antysemickiej wypowiedzi Donalda Tuska ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Karol Gac (portal DoRzeczy.pl)

Data emisji: 14.11.2022 r.

Godzina: 19.06

ng//PR24

Zobacz także

Zobacz także