more_horiz

Dr Sadłowski: Putinowi zależy na zamrożeniu konfliktu, chce się przygotować do starć w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 20:10
- Rosja ostatnimi atakami rakietowymi chciała pokazać, że jest w stanie kontynuować wojnę, ale teraz potrzebuje się zastanowić nad konkretnym rozejmem. Chce się przygotować na kolejne starcia na początku 2023 roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sadłowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock / Fotosr52

We wtorek Rosjanie przeprowadzili największy od początku wojny atak rakietowy na Ukrainę. To kolejne działanie mające na celu nie tylko zastraszenie Ukraińców, złamanie ich morale, ale także - skuteczne uderzenie w infrastrukturę krytyczną tego kraju

- To, że taki atak nastąpił nie było wielkim zaskoczeniem, ponieważ media rosyjskie czy eksperci rosyjscy zwracali uwagę, że każde przegrupowanie się sił rosyjskich, ich wycofanie się z określonych terytoriów będzie powiązane z masowymi ostrzałami, które mają na celu przede wszystkim dezorganizację ukraińskich tyłów - powiedział dr Michał Sadłowski.

Chęć zniszczenia potencjału ekonomicznego 

- Bo dezorganizacja ta będzie powodowała, że wojsko będzie musiało w pierwszej kolejności, w wielu miejscach, zająć się pomocą dla ludności i jej zabezpieczeniem energetycznym - stwierdził.

Według niego "było to podyktowane przede wszystkim chęcią zniszczenia potencjału ekonomicznego, logistycznego Ukrainy". - Chodzi również o to, żeby zniszczyć to, co zostało z ukraińskiego przemysłu. Stanowiło to też pokaz siły: że Rosja jest w stanie kontynuować wojnę i może się przygotować na kolejne starcia. Dlatego trzeba zastanowić się nad określonym rozejmem - dodał gość PR24. 

Jego zdaniem Rosja "chce się przygotować na kolejne starcia na początku 2023 roku". - Widać wyraźnie, że Putinowi zależy na "pieredyszce", na uspokojeniu, chwilowym wyczekaniu, na określonym zamrożeniu konfliktu - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:16 PR24 2022_11_17-19-06-17.mp3 dr Michał Sadłowski o wojnie na Ukrainie (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Michał Sadłowski (UW)
Data emisji: 17.11.2022
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także