W ocenie 45 proc. respondentów, w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim powinny odbyć się przyspieszone wybory do PE. Odmiennego zdania jest 22 proc. badanych - wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Adam Bielan stwierdził, że sondaż ten dowodzi tego, jak bardzo w wyniku afery korupcyjnej upadł autorytet instytucji europejskich, przede wszystkim Parlamentu Europejskiego. - Bardzo wielu obywateli Polski zobaczyło inną twarz Parlamentu Europejskiego. Dotąd widzieli głównie Parlament przez pryzmat debat, w których wciąż pouczano Polskę, a to, że ma przyjmować migrantów z Afryki Północnej, że nie przestrzega rzekomo praworządności. Okazało się, że deputowani, główne z frakcji lewicowej, którzy wiedli prym w pouczaniu naszego kraju, walizkami biorą pieniądze od krajów, które z demokracją i tolerancją czy praworządnością nie mają wiele wspólnego - komentował.
W ostatnim czasie ujawniono informacje na temat bliskich kontaktów głównej podejrzanej w tej aferze Evy Kaili z rosyjskim oligarchą Iwanem Sawwidisem, bliskim współpracownikiem Władimira Putina. - Nie mam żadnych wątpliwości, że Rosja wydawała dużo większe środki finansowe na korumpowanie europejskich polityków niż Katar. Rosja miała znacznie większe interesy. Katar walczył o swój wizerunek, o to, by jego linie lotnicze mogły lądować w Europie. Rosja walczyła o kluczowe interesy z punktu widzenia swojej strategii geopolitycznej, by bez przerwy uzależniać kolejne kraje Unii Europejskiej od swojego gazu - dodał gość audycji.
22:56 PR24_mp3 2023_02_01-19-05-53.mp3 Adam Bielan o korupcji w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)
Czytaj także:
Na początku grudnia belgijska policja zatrzymała wiceprzewodniczącą Parlamentu Ewę Kaili pod zarzutem korupcji. Afera dotyczy kupowania wpływów przez Katar. W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania brudnych pieniędzy. Śledztwo prowadzone w jej sprawie ma ustalić, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki i inwestowała je w Grecji.
W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, a także inni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego: Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł, czy Mark Tarabella, wiceprzewodniczący delegacji PE do spraw stosunków z Półwyspem Arabskim. Lista obejmuje w sumie kilkadziesiąt nazwisk.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Adam Bielan
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka