more_horiz

"Teorie o sfałszowanych wyborach są niebezpieczne, została przekroczona granica". Ekspert punktuje artykuł "Newsweeka"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 20:17
- Nie da się w Polsce sfałszować wyborów na masową skalę. Nasz system - dlatego, że jest zacofany, że wszystko się dzieje na kartkach, a potem komisja musi sporządzić protokół - uniemożliwia to - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Jego zdaniem publiczna dyskusja na temat fałszowania wyborów jest "strasznie niebezpieczna". 
- Wyborów w Polsce nie da się sfałszować na masową skalę - zaznacza Łukasz Pawłowski
- Wyborów w Polsce nie da się sfałszować na masową skalę - zaznacza Łukasz Pawłowski Foto: PAP / Paweł Supernak

"Newsweek Polska" w jednym z ostatnich wydań ostrzega przed fałszowaniem wyborów przez PiS. Tekst na ten temat na okładce tygodnika ilustruje wyciągnięty palec wskazujący z narysowanym długopisem krzyżykiem na opuszku. "Były działacz PiS ujawnia, jak partia nie cofa się przed niczym, byle tylko utrzymać władzę" - głosi dopisek pod zdjęciem.

- Generalnie temat fałszowania wyborów, pojawienie się go w debacie publicznej, mówienie o tym, że wybory można sfałszować - podczas gdy ta kwestia pojawia się po raz pierwszy od 30 lat - jest strasznie niebezpieczne - podkreślił Łukasz Pawłowski. 

"Emocje mogą doprowadzić do tragedii"

Jak zaznaczył, jest to niebezpieczne ze względu na możliwość wywołania zamieszek podobnych do tych, które miały miejsce w innych krajach. - Widzieliśmy, co działo się w Stanach Zjednoczonych po słowach Trumpa. Widzieliśmy też, co się działo w Brazylii. Kiedy obserwujemy polską politykę i przewidujemy, jaki może być wynik wyborów - a on może być bardzo wyrównany - to trzeba stwierdzić, że ogromne emocje mogą doprowadzić do jakiejś ludzkiej tragedii - powiedział gość PR24.

- Uważam, że została przekroczona pewna granica. Bo trzeba pamiętać, że na tej okładce nie ma znaku zapytania. Nie ma też zaznaczenia, że jest to jakiś cytat - dodał. 

- Artykuł "Newsweeka" mówi, że wybory zostały sfałszowane. To jest bardzo poważny zarzut. Dziwię się, że opozycja nie organizuje teraz konferencji prasowych, nie domaga się jakiejś komisji śledczej. Nie można powiedzieć czegoś takiego w debacie publicznej, na okładce poczytnego tygodnika, a potem jest tak, że nic się z tym nie dzieje, nikt się do tego nie odnosi - skomentował Łukasz Pawłowski.

Według niego "nie da się w Polsce sfałszować wyborów na masową skalę". - Nasz system - dlatego, że jest zacofany, że wszystko się dzieje na kartkach, a potem komisja musi sporządzić protokół - uniemożliwia to - podsumował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:46 PR24 2023_02_14-19-06-02.mp3 Łukasz Pawłowski o publikacji "Newsweeka" (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski 

GośćŁukasz Pawłowski (prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej)

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 19.06

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także