more_horiz

Radosław Fogiel: ukraińska przyszłość w NATO jest nieodzowna i naturalna

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 20:47
- Czy rzeczywiście Putin rozpoczął wojnę, bo Ukraina wspomniała o NATO? Nie możemy dawać Rosjanom nawet przesłanek do myślenia o tym, że to oni będą dysponować prawem weta ws. rozszerzenia NATO. To jest sprawa Sojuszu i każdego suwerennego państwa - mówił w Polskim Radiu 24 szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że aspiracje natowskie Ukrainy nie są niczym nowym i niezwykłym. - Kwestia członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO stawała już w 2008 roku na szczycie Sojuszu w Bukareszcie. Obecnie ponad 80 proc. Ukraińców opowiada się za obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nikt jutro nie będzie przyjmował Ukrainy do NATO i uruchamiał art. 5. Chodzi o to, żebyśmy jasno przyznali, iż ukraińska przyszłość w NATO jest nieodzowna i naturalna - powiedział Radosław Fogiel.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych przypomniał, że w 2008 roku większość członków Sojuszu Północnoatlantyckiego przestraszyła się deklaracji Władimira Putina, że rozszerzenie NATO będzie miało negatywne skutki. - Tego samego roku, w ramach rzekomego unikania eskalacji, była agresja Rosji na Gruzję, w 2014 roku doszło do aneksji Krymu, a w zeszłym roku - do pełnoskalowego ataku na Ukrainę. Chowanie głowy w piasek i strategia obłaskawiania kompletnie nie działają. Tylko NATO gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo w naszej części Europy - tłumaczył.  

- Czy rzeczywiście Putin rozpoczął wojnę, bo Ukraina wspomniała o NATO? Nie możemy dawać Rosjanom nawet przesłanek do myślenia o tym, że to oni będą dysponować prawem weta ws. rozszerzenia NATO. To jest sprawa Sojuszu i każdego suwerennego państwa. Właśnie ugięcie się pod groźbami Putina zaowocowało Gruzją, Krymem i Ukrainą. Jeśli ktoś używa dziś tego typu argumentu, to najpewniej ma złą wolę lub kiepskie zdolności wyciągania wniosków - podsumował szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. 


Posłuchaj
23:08 _PR24_AAC 2023_03_27-19-06-27.mp3 Radosław Fogiel gościem Jerzego Jachowicza (Stan rzeczy)

 

Radosław Fogiel jest szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych od października 2022 roku. Wcześniej był m.in. zastępcą rzecznika prasowego PiS. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

GośćRadosław Fogiel

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także