more_horiz

Odejścia z Polski 2050. Gill-Piątek: niesnaski stawiają pod znakiem zapytania możliwości porozumienia się opozycji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 20:30
- Zamykanie drogi do połączenia ugrupowań opozycyjnych w jedną większą listę odbiera ludziom nadzieję. Badania pokazują, że wyborcy wszystkich ugrupowań opozycyjnych chcieliby wspólnej listy. To dałoby potężny impuls, przyczyniłoby się do mobilizację - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł niezrzeszona Hanna Gill-Piątek.
Hanna Gill-Piątek
Hanna Gill-PiątekFoto: PR24/TB

W poniedziałek grupa działaczy z podwarszawskiego 20. okręgu wyborczego opuściła Polskę 2050.  "To, co miało być nowe, okazało się kopią starego. [...] Nie możemy zgodzić się na stawianie interesu partyjnego [...] ponad interesem całej demokratycznej wspólnoty" - mówią politycy z partii Szymona Hołowni, którzy postanowili odejść. To kolejne odejścia z partii Szymona Hołowni w ostatnim czasie. Po lutowej konferencji ogłaszającej współpracę Polski 2050 i PSL swoje odejście ogłosiła była szefowa koła parlamentarnego partii poseł Hanna Gill-Piątek. 

Jej zdaniem obecne odejścia z Polski 2050 są ogromną stratą dla tego ugrupowania. - Te osoby były lojalne i zaangażowane. Nie było zastrzeżeń do pracy podwarszawskiego okręgu wyborczego. Nikomu nie służy publiczne pranie brudów, ale rozumiem argumenty tych osób. Zamykanie drogi do połączenia ugrupowań opozycyjnych w jedną większą listę odbiera ludziom nadzieję. Badania pokazują, że wyborcy wszystkich ugrupowań opozycyjnych chcieliby wspólnej listy. To dałoby potężny impuls i mobilizację. Utwierdziłby też wyborców opozycji, że skoro przedstawiciele ich partii potrafią teraz się porozumieć, to będą też mogli dogadać się i wspólnie rządzić po wyborach. Niesnaski i grymaszenia stawiają pod znakiem zapytania możliwości porozumienia się po ewentualnej wygranej w wyborach - powiedziała Hanna Gill-Piątek. 

Gill-Piątek współtworzyła Polskę 2050. - Chciałabym, żeby wszyscy dogadali się na opozycji. Aby powstał wspólny blok wyborczy - podsumowała.

Posłuchaj
23:16 [PR24]PR24 (PCM) 25 kwiecień 2023 19_06_04.mp3 Hanna Gill-Piątek gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy)

Powodem decyzji działaczy Polski 2050 o odejściach miał być też podział miejsc na listach wyborczych do Sejmu i Senatu między Polską 2050 a koalicjantem - Polskim Stronnictwem Ludowym. 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Hanna Gill-Piątek
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 19.06

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także