more_horiz

"Powolna, systematyczna zmiana społeczeństwa". Gen. Andrzej Kowalski tłumaczy, na czym polega wojna informacyjna

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 20:35
- Państwa, które działają w sposób totalny, napędzane totalną agresją, dążą do uzyskania wpływu wszelkimi możliwymi sposobami na każdym możliwym poziomie. Jeżeli kondycja moralna społeczeństwa jest niska, na pewno o wiele łatwiej zaprogramować uderzenie, które będzie skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, członek komisji ds. rosyjskich wpływów.
W 1923 r. wewnątrz służb rosyjskich powstała pierwsza komórka zajmująca się wyłącznie wojną informacyjną
W 1923 r. wewnątrz służb rosyjskich powstała pierwsza komórka zajmująca się wyłącznie wojną informacyjnąFoto: Oleg Kliucharev/ Shutterstock

Gen. Andrzej Kowalski mówił o działaniach prowadzonych w ramach wojny informacyjnej przez państwa totalitarne. - To bardzo powolna, systematyczna, długo sączona zmiana, która powoduje, że na przestrzeni np. jednego pokolenia społeczeństwo staje się inne w swojej strukturze wewnętrznej, w tym, o czym myśli, inne w treściach, które przeżywa. W efekcie chodzi o to, aby społeczeństwo rozbroić, gdy dojdzie do agresji ze strony przeciwnika. By było ono na tyle zajęte "własnym brzuchem", aby w ogóle nie zauważyło, że jest jakaś agresja, albo nawet zgodziło się na nią, przywitało agresora, który przynosi "pokój i wolność" - podkreślał ekspert.

"Rozeznanie kondycji moralnej społeczeństwa"

- Tworzy się organizacje fasadowe, które są prowadzone przez współpracowników wywiadu, bardzo często zasilane kadrą etatową wywiadu i w części finansowane z funduszy tajnych. Te organizacje fasadowe, think tanki, fundacje itd. zbierają tego typu wiedzę, piszą opracowania i to ląduje na biurkach strategów, którzy mogą uzyskać dzięki temu rozeznanie kondycji moralnej społeczeństwa. To ma ogromne znaczenie - zaznaczył.

Czytaj także w tvp.info: Gdzie przebywa podejrzewana o udział w zabójstwie ks. Blachnickiego? Nowe informacje

Posłuchaj
22:59 PR24 2023_09_05-19-06-13.mp3 Gen. Andrzej Kowalski o wojnie informacyjnej (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

Zobacz także:


Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: gen. Andrzej Kowalski

Data emisji: 05.09.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także