Jakub Wiech o szczycie COP25: nikt nie spodziewa się przełomu

- Przez emisję dwutlenku węgla najbardziej zanieczyszczają atmosferę Chiny. Potem są Indie i USA. Te kraje łącznie emitują ok. 50 proc. CO2. Wynik Polski to zaledwie 0,9 proc. - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Defence24.

2019-12-03, 17:13

Jakub Wiech o szczycie COP25: nikt nie spodziewa się przełomu
Jakub Wiech. Foto: PR 24

Posłuchaj

03.12.2019 Jakub Wiech o konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek rozpoczął się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Na inauguracji konferencji był obecny premier Mateusz Morawiecki.

- Dopiero otwierają się dyskusje, które potrwają do 13 grudnia. Do Madrytu zjechało ok. 40 liderów państw świata, ale udział bierze tam ok. 200 delegatów. Na agendzie warto wyszczególnić oszacowanie strat i mechanizmów kompensacyjnych dla mniejszych państw i rachunki z emisji dwutlenku węgla - przedstawiał główne idee szczytu klimatycznego COP25 Jakub Wiech. 

- Nikt nie spodziewa się przełomu. Ta konferencja jest zarzucona jako pomost czasowy. Dużą część uwagi skradł szczyt sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga we wrześniu. Obecny COP jest zawieszony między dwoma istotnymi wydarzeniami - uważa.

Powiązany Artykuł

szczyt klimatyczny cop25 pap 1200.jpg
Madryt: drugi dzień szczytu COP25. Dyskusje o prawach do emisji CO2

"Nie kontrujemy ataków"

REKLAMA

Odniósł się on również do braku udziału w COP25 delegacji amerykańskiej. - Udział USA jest ważny politycznie, bo jest to potentat światowy. Realizują się teraz zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące wyjścia z porozumienia paryskiego, ale dokonują się tam również zmiany energetyczne. Ameryka wyrzuca węgiel ze swego miksu energetycznego, co akurat jest w sprzeczności z zapowiedziami prezydenta USA - zauważył. 

- Donald Trump zadał polityczny cios w porozumienie, ale nie na tyle istotny, aby odbierać sens takim konferencjom - dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Media o COP25: Madryt zarobi krocie, ironiczne uwagi o G. Thunberg

- Najbardziej zanieczyszcza atmosferę przez emisję CO2 Chiny. Potem są Indie i USA. Te kraje łącznie emitują ok. 50 proc. CO2. Polska emituje tutaj 0,9 proc. Oskarżenia z Europy wobec nas niestety nie są kontrowane. Nie mamy spójnej narracji w kwestii naszej transformacji energetycznej i nie potrafimy wpływać na media krajów ościennych, by pokazać bardziej "zielony" obraz Polski - przyznał Jakub Wiech.

REKLAMA

***

Rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 16.47

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej