X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wielka Brytania opuszcza Unię. Dr Winkler: do końca roku nic się nie zmieni

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 18:02
- Do 31 grudnia tego roku będzie obowiązywał okres przejściowy. Dzięki temu nie nastąpią odczuwalne zmiany związane z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię - powiedział dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Dr Krzysztof Winkler o efektach brexitu ("Świata pogląd")
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii na dachu samochodu
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii na dachu samochodu Foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Po 47 latach Wielka Brytania z dniem 31 stycznia przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Procedura ratyfikacji umowy dotyczącej brexitu została zakończona. Czy opuszczenie Wspólnoty przez Brytyjczyków wpłynie na sytuację Polaków zamieszkujących Wyspy?

- Na razie nie. Po pierwsze, do końca tego roku będzie okres przejściowy, a po drugie ich status został uzgodniony w umowie ratyfikowanej przez Parlament Europejski i parlament brytyjski. W tym dokumencie zostały uregulowane prawa obywateli państw unijnych zamieszkujących Wielką Brytanię. Uprawnienia, jakie posiadają nie ulegną zmianie, konieczna jest tylko rejestracja w brytyjskim systemie, by otrzymać status stałego osiedlenia - wskazał dr Krzysztof Winkler.

brexit 1200.jpg
Co się zmieni po brexicie? Przewodnik dla podróżników i nie tylko

Wolny handel kluczowy dla Brytyjczyków

Gość Polskiego Radia 24 uspokoił, że do końca 2020 roku, dzięki okresowi przejściowemu, nie będzie żadnych zmian w związku z opuszczeniem Unii przez Zjednoczone Królestwo. Jednak od marca rozpoczną się negocjacje dotyczące współpracy brytyjsko-unijnej po 31 grudnia.

- Brytyjczykom zależy m.in. na nowej maksymalnie poszerzonej umowie gwarantującej im prawo do wolnego handlu. Trudno powiedzieć czy Unia będzie zdolna pójść na takie ustępstwo - zaznaczył politolog.

Swoboda w polityce gospodarczej

Brytyjczycy zadeklarowali również, że są w stanie przyjąć pewne ograniczenia i kontrole na granicy z Unią, ale w zamian chcą zachować pełną swobodę w kształtowaniu polityki gospodarczej. Dr Winkler ocenił, że może to wskazywać na dążenie Wielkiej Brytanii do maksymalnej niezależności.

Więcej na temat brexitu w całej rozmowie z dr. Krzysztofem Winklerem.

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Krzysztof Winkler, Grupa Badawczej Britannia 
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 16.47

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert ws. brexitu: Wielką Brytanię czeka intensywny okres

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:07
- Wielka Brytania będzie miała teraz okres bardzo intensywnej pracy dla swojego departamentu handlu, który będzie usiłował zawrzeć możliwie najwięcej porozumień handlowych z najważniejszymi partnerami - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania wychodzi z UE. Jak zmieni się europarlament?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:20
Czwartkowe głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w południe będzie ostatnim, w którym wezmą udział Brytyjczycy. Po brexicie, który nastąpi w nocy z piątku na sobotę, europarlament zmniejszy się z 751 do 705 deputowanych i zmieni się też układ sił. Wzmocni się skrajna prawica.
rozwiń zwiń