more_horiz

Armin Laschet za Angelę Merkel? Olga Doleśniak-Harczuk: kontynuacja udająca odnowę

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 17:50
- Nawet jeśli Armin Laschet ma ambicje odnowy CDU, to będzie starał się zadowolić swoich przeciwników. Spore grono chadeków wyobrażało sobie na jego miejscu Markusa Soedera - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. 
Audio
  • Olga Doelśniak-Harczuk o sytuacji w Niemczech przed wyborami (Świata pogląd)
Armin Laschet
Armin LaschetFoto: PAP/EPA/Sean Gallup

Armin Laschet uzyskał w poniedziałek poparcie federalnego zarządu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec. Nowy kanclerz jesienią zastąpi Angelę Merkel, która rządzi w Niemczech od 16 lat.

shutterstock bundestag free 1200
Nowy kanclerz Niemiec a Nord Stream 2. Doleśniak-Harczuk: scena polityczna jest bardzo podzielona

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Armin Laschet odcina się od polityki Angeli Merkel. - Uraczył dziennikarzy odwrotem. Na konferencji trzykrotnie powtórzył, że nie będzie polityki kontynuacji. Mam wrażenie, że będzie to kontynuacja udająca odnowę. Nawet jeśli ma ambicje odnowy CDU, to będzie starał się zadowolić swoich przeciwników. Spore grono chadeków wyobrażało sobie na jego miejscu Markusa Soedera - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk. Głównym rywalem Lascheta w walce o kandydaturę na stanowisko kanclerza był przywódca bawarskiej CSU Markus Soeder. 

Na jesieni w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne, i zdaniem Olgi Doleśniak-Harczuk wybór Lascheta jest idealnym prezentem dla opozycyjnej AfD. - Soeder jest medialny, dla niektórych być może kontrowersyjny. Mógł odebrać część konserwatywnych wyborców. Tymczasem na chaosie i kłótniach w CDU punktuje AfD - tłumaczyła Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
11:28 PR24_mp3 2021_04_20-16-48-21.mp3 Olga Doelśniak-Harczuk o sytuacji w Niemczech przed wyborami (Świata pogląd)

 

Kandydat CDU/CSU ma szansę na objęcie schedy po Angeli Merkel na stanowisku kanclerza w wyborach, które odbędą się 26 września. Według ostatniego badania ośrodka INSA, chadecy mogą liczyć na poparcie 28 proc. wyborców, mając 8 punktów procentowych przewagi nad Zielonymi. Ta druga pod względem popularności partia w poniedziałek oficjalnie wskazała Annalennę Baerbock jako swoją kandydatkę na kanclerza. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doelśniak-Harczuk (ekspert Instytutu Staszica)
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 16.48

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także