more_horiz

Zawieszenie broni pomiędzy Hamasem a Izraelem. Rydelek: na wyciszeniu konfliktu zależało USA

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 17:40
- Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat polityka amerykańska wobec Izraela zmieni się - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rydelek, specjalista ds. Bliskiego Wschodu z portalu pulslewantu.pl.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ARCH/EPA/MOHAMMED SABER

Gość PR24 skomentował decyzję o zawieszeniu broni pomiędzy siłami Hamasu a Izraelem w konflikcie palestyńsko-izraelskim. Jak powiedział, do zawieszenia broni doszło między innymi dzięki staraniom USA.

- Amerykanie nie chcieli angażować się w to bezpośrednio, działali więc poprzez Egipt. Te jedenaście dni konfliktu były dla Amerykanów ciężkim czasem, bardzo zależało im na wyciszeniu sporu ze względu między innymi na napięcia także w samej partii Demokratów, gdzie rodziły się pytania na temat tego, w jaki sposób postrzegać konflikt - powiedział ekspert.


zolnierz izrael pap 1200.jpg
Strefa Gazy: rozejm kruchy, ale przestrzegany. Zamieszki w Jerozolimie

"Słowa krytyki pod adresem Izraela"

Jak dodał, trzeba sobie uświadomić, że hasła, które pojawiały się w drugim obiegu, teraz znalazły się już w głównym nurcie. - Coraz więcej słów krytyki płynie pod adresem Izraela ze strony amerykańskich Demokratów, na razie jednak nie przekłada się to na konkretne zmiany w polityce, ale do zmian dojdzie - mówił Tomasz Rydelek.

Mimo obowiązującego od kilkunastu godzin rozejmu w Strefie Gazy niespokojnie jest w Jerozolimie. Na Wzgórzu Świątynnym wybuchły zamieszki między muzułmanami a policją. To właśnie wcześniejsze starcia w tym miejscu były przyczyną zakończonej właśnie wojny Izraela z Hamasem. Rozejm w Gazie jest jednak przestrzegany.


Posłuchaj
12:32 PR24_mp3 2021_05_21-16-46-54.mp3 T. Rydelek o zawieszeniu broni pomiędzy Hamasem a Izraelem ("Świata pogląd")

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Rydelek (specjalista ds. Bliskiego Wschodu z portalu pulslewantu.pl.)

Data emisji: 21.05.2021

Godzina: 16:47

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem