Spór z Czechami o kopalnię Turów. Cedro: nadal pozostaje wiele pytań

2021-05-25, 18:01

Spór z Czechami o kopalnię Turów. Cedro: nadal pozostaje wiele pytań
Kopalnia Turów. Foto: PGE GiEK SA

Ta kwestia w najbliższych tygodniach będzie wysoko na agendzie. Rozmowy premierów Czech i Polski nie rozwiązują wszystkich problemów, nadal pozostaje wiele pytań - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna").

Posłuchaj

Magdalena Cedro o sporze z Czechami ws. elektrowni Turów (Świata pogląd)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską, wydaje się, że jesteśmy bardzo bliscy porozumienia". Jednak premier Czech Andrej Babisz poinformował, że nie ma planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów.


Powiązany Artykuł

kurtyka 1200.jpg
"Polubowne rozwiązanie sporu". Michał Kurtyka o porozumieniu ws. kopalni Turów

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że słowa premiera Mateusza Morawickiego odczytano jako zawarcie porozumienia i zapowiedź, że Czesi niebawem wycofają skargę na Polskę z TSUE. - Rzeczywiście udało się podjąć rozmowy i najpewniej zostaną one zakończone podpisaniem dwustronnej umowy, w której Polska zgodzi się na ustępstwa wobec Czechów. Chodzi o wkład inwestycyjny, mamy przekazać stronie czeskiej 45 mln euro, co byłoby rekompensatą za szkody środowiskowe, które kopalnia Turów ma wyrządzać po czeskiej stronie - powiedziała Magdalena Cedro. Pieniądze mają być przeznaczone na rekompensaty dla mieszkańców po czeskiej stronie granicy. Natomiast w ramach osobnych działań Polska ma zrealizować inwestycje minimalizujące wpływ kopalni na środowisko. 


Posłuchaj

Magdalena Cedro o sporze z Czechami ws. elektrowni Turów (Świata pogląd) 10:34
+
Dodaj do playlisty

 

Magdalena Cedro przypomniała, że TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu działalności kopalni, które jest środkiem tymczasowym. - Zawieszenie ma obowiązywać do momentu wydania przez TSUE wyroku. Natomiast rozmowy z Czechami dotyczą samej skargi. Jeżeli Czesi zdecydują się na jej wycofanie, to środek tymczasowy straci rację bytu. Od Czechów zależą te dwie kwestie. Jeżeli nie zobowiązali się do wycofania swojej skargi już teraz, to nadal aktualny pozostaje problem, co zrobić ze środkiem tymczasowym. Wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że nie ma mowy o wstrzymaniu pracy kopalni, co oznacza, że Polska będzie musiała jakoś zaadresować problem środka tymczasowego. Może zwrócić się do TSUE z wnioskiem o zmianę decyzji, regulamin dopuszcza taką możliwość, ale musi nastąpić zmiana okoliczności, którą może być próba dogadania się i rozmów z Czechami. Ta kwestia w najbliższych tygodniach będzie wysoko na agendzie. Rozmowy premierów Czech i Polski nie rozwiązują wszystkich problemów, nadal pozostaje wiele pytań - podsumowała publicystka.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 25.05.2021

Godzina: 16:48

Polecane

Wróć do strony głównej