more_horiz

"W tej sprawie można stworzyć pewną grupę poparcia". Lachert o działaniu V4 ws. kryzysu na granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 18:00
- W kwestii sytuacji na granicy i próby stworzenia sojuszu wśród państw V4, kłopotem dla nas może być polityka Węgier nastawiona na próbę odbudowy relacji z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Lachert, red. naczelny portalu trimarium.pl.
Grupa Wyszehradzka radzi ws. kryzysu granicznego
Grupa Wyszehradzka radzi ws. kryzysu granicznego Foto: twitter.com/@GrupaV4

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Budapeszt w związku ze spotkaniem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na wspólnej konferencji premierów V4 szef polskiego rządu ocenił, że "poziom solidarności, pozytywnej odpowiedzi na nasze obawy i refleksje, z którymi się tu spotkał, jest budujący i bezprecedensowy, a Grupa Wyszehradzka pokazuje, że nie możemy przymykać oka na agresję".


debata publiczna media dziennkarstwo reporter 1200.jpg
"Dobrze, że media pojawią się na granicy polsko-białoruskiej". Przybylski o kryzysie migracyjnym

"Stworzyć grupę poparcia"

- Sprawa w mojej ocenie jest wieloaspektowa i trudno mówić o wspólnej polityce wschodniej szczególnie jeśli chodzi o Węgry i politykę Orbana w stosunku do Rosji, natomiast w przypadku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, można by stworzyć grupę poparcia i trzeba pamiętać, że dla państw Europy środkowej, Grupa Wyszehradzka jest podstawowym elementem służącym rozwiązywaniu kryzysów - mówił gość PR24.

Dodał, że w wymiarze migracyjnym, można powiedzieć nawet o pewnym rodzaju solidarności europejskiej. Mówiąc o wspólnocie interesów państw Europy środkowej natomiast, Jakub Lachert powiedział, że w przypadku sytuacji na granicy polsko-białoruskiej trzeba pamiętać, iż mamy do czynienia z wojną hybrydową Rosji, a reżim Aleksandra Łukaszenki jest w niej narzędziem.


Posłuchaj
12:23 PR24_mp3 2021_11_23-16-47-06.mp3 J. Lachert o budowaniu sojuszu wśród państw V4 ws. sytuacji na granicy ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jakub Lachert (red. naczelny portalu trimarium.pl.)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina: 16:47 

Zobacz także

Zobacz także