"Obowiązuje precedens z 1972 roku". Maciej Kożuszek o złożoności prawa aborcyjnego w USA
- Nawet jeśli to prawo zostałoby uznane za konstytucyjne przez obecny Sąd Najwyższy i załóżmy, że to byłby ten limit obowiązujący, teraz w stanie Missisipi, czyli ten piętnasty tydzień ciąży to i tak byłoby to prawo, to jedno z najbardziej liberalnych na świecie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej.
2021-12-02, 18:01
Sąd Najwyższy rozpoczął sprawę pozwu przeciwko ustawie w stanie Missisipi, która zakazuje większości aborcji, dokonywanych po 15 tygodniu ciąży. Przegłosowana w 2018 r. ustawa nigdy nie weszła w życie, bo wcześniej zablokowały ją sądy niższej instancji ze względu na sprzeczność z obowiązującym prawem, wyznaczonym przez głośny wyrok z 1973 roku w sprawie Roe kontra Wade.
Decyzja z 1974 roku
Do sprawy odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek. - Specyfika sytuacji amerykańskiej, jeżeli chodzi o prawo aborcyjne, wynika z decyzji podjętej w 1973 roku przez ówczesny Sąd Najwyższy, żeby uznać prawo kobiety do przerwania ciąży, które w sposób dosyć tajemniczy - jak uznaje większość ekspertów prawa amerykańskiego konstytucyjnego - wynika z konstytucji - powiedział gość PR24.
Wskazał, że "to sprawia, że wszystkie prawa, które miały być uchwalane w stanach, są poddane tym ograniczeniom, które zostały wyznaczone w tych dwóch kluczowych sprawach". - Tak naprawdę obowiązujący dzisiaj precedens. To jest precedens z 1972 roku, chociaż oczywiście ten z 1973 roku jest bardziej znany, dlatego o nim zasadniczo mówimy - zaznaczył.
Posłuchaj
Maciej Kożuszek wyjaśnił, co w uproszczeniu mówią te przepisy. - Wszystkie prawa, które byłyby uchwalane przez stany, które ograniczałyby dostęp do aborcji na życzenie, także tej bez podania jakichkolwiek przyczyn przed 24. tygodniem ciąży, czyli przed momentem uznania, że dziecko jest w stanie samodzielnie przeżyć poza łonem matki, byłyby niekonstytucyjne - tłumaczył gość PR24.
REKLAMA
"Prawo ogranicza dostępność aborcji na życzenie"
- Sytuacja wygląda w ten sposób, że jeżeli ktoś chce rzucić wyzwanie temu precedensowi w Sądzie Najwyższym, to trzeba uchwalić jakieś prawo, które nie byłoby zgodne z limitami, które zostały wyznaczone przez ten precedens i tak zrobiono w stanie Missisipi w roku 2018, to prawo ogranicza dostępność aborcji na życzenie do piętnastego tygodnia ciąży - zaznaczył Maciej Kożuszek.
Jak podkreślił gość PR24 "nawet jeśli to prawo zostałoby uznane za konstytucyjne przez obecny Sąd Najwyższy i załóżmy, że to byłby ten limit obowiązujący, teraz w stanie Missisipi, czyli ten piętnasty tydzień ciąży to i tak byłoby to prawo, to jedno z najbardziej liberalnych na świecie".
- "Świętość życia ludzkiego musi być niepodważalna". Teksas zaostrzył przepisy aborcyjne
- Działaczka pro-life: problemem jest brak wiedzy. Co czwarty młody w USA uważa, że życie zaczyna się w chwili narodzin
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Maciej Kożuszek (Gazeta Polska)
Data emisji: 2.12.2021
Godzina: 16.47
REKLAMA
nt
REKLAMA